Mermer
MERMER NEDİR
 
 
Mermer bilimsel olarak, başkalaşım (metamorfizma) süreci geçiren ve başkalaşımın izlerini taşıyan kalker dominit gibi karbonat bileşimli kayaçlara denir.
 
Ticari olarak ise, kesilip parlatılan, yüzeyi işlenebilen ve taş özellikleri kaplama taşı normlarına uygun olan her türden taş mermer olarak adlandırılmaktadır.
 
MERMER UYGULAMALARI
 
Estetik bir görünüme sahip olması ve dayanıklılığı nedeniyle sanatsal alanlarda kullanılmaya başlanan mermer bugün inşaat sektörü ve ev dekorasyon uygulamalarında da sıkça kullanılmaya başlanmıştır.
 
İnşaat sektöründe mermer,  binaların iç ve dış kaplamalarında, yer döşemelerinde, merdiven basamaklarında, mutfak ve banyolarda ve taşıyıcı sütunlarda kullanılabilmektedir.
 
TÜRKİYEDEKİ MERMER ÇEŞİTLERİ
 
Türkiye 290 mermer granit çeşidi ile Dünyada ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde üretilen ve en çok bilinen mermer çeşitleri için örnek olarak Afyon beyazı, Bilecik pembe, Marmara beyazı, M. Kemalpaşa beyazı, Karacabey siyah, Elazığ vişne, Denizli traverten ve Trakya graniti gösterilebilir.
 
MERMERİN ÖZELLİKLERİ
 
T.S. 10449 standardına göre yapı ve kaplama taşı olarak kullanılan hakiki mermerlerin özellikleri şu sınırlarda olmalıdır;
 
mermer nedir Kimyasal Bileşim; % 95 CaC03 içermelidir.
 
mermer nasıl döşenir Mineralojik Bileşim; % 95 kalsit mineralinden ibaret olmalıdır.
 
mermer özellikleri Atmosfer Basıncında Su Emme; kütlece % 0,4 ' den küçük olmalıdır.
 
mermer renkleri Doluluk Oranı; % 98 ' den büyük olmalıdır.
 
mermer ve granit Basınç Dayanımı; merdiven basamağı vb. yer döşemesinde kullanılacak mermerlerde 500 kgf/cm2 (50 N.mm/mm3 ), duvar kaplamada kullanılacak mermerlerde 300 kgf/cm2 (30 N.mm/mm3 )' den büyük olmalıdır.
 
mermer zemin kaplama Eğilme Dayanımı; 60 kgf/cm2 (6 N.mm/mm3 )' den büyük olmalıdır.
 
mermer zemin döşeme Donma Dayanımı (Don Kaybı); % 1 ' den küçük olmalıdır.
 
mermer fiyatları istanbul Dondan Sonra Basınç Dayanımı; 300 kgf/cm2 (30 N.mm/mm3 )' den büyük olmalıdır.
 
mermer dekorasyon Sürtünme İle Aşınma Dayanımı; döşeme kaplaması, merdiven basmağı vb. yer döşemesinde kullanılacak mermerlerde 15 cm3 /50 cm2 ' den, duvar kaplamasında kullanılacak mermerlerde 25 cm3 /50 cm2 'den büyük olmamalıdır.
 
mermer dekorasyon istanbul Darbe Dayanımı; döşeme kaplaması, merdiven basamağı vb. yer döşemesinde kullanılacak mermerlerde 6 kgf/cm2 (0.6 N.mm/mm3 )' den duvar kaplamasında kullanılacak mermerlerde 4 kgf/cm2 (0,4 N.mm/mm3 )' den büyük olmalıdır.
 
mermer ev dekorasyonu Çatlak, Kırık, Çürük Damar, Delik ve Boşluk Durumu; Blok halindeki birinci sınıf mermerlerde, kaliteye olumsuz yönde tesir eden kusurlardan çatlak, kırık, çürük damar, delik ve boşluklar göz ile fark edilebilir büyüklüklerde olmamalıdır. Bunun dışında birinci sınıf plaka halindeki mermerlerde, kaliteye olumsuz yönde tesir eden kusurlardan kırık, çatlak ve çürük damar, delik ve boşluk bulunmamalıdır. Ayrıca, ikinci sınıf plaka ve blok mermerlerde de, kaliteye olumsuz yönde tesir eden kusurlardan kırık, çatlak ve çürük damarlar her 10 x 10 cm ' lik alanda 1 cm ' den büyük olmamalı, delik ve boşluklar ise her 10 x 10 cm ' lik alanda en fazla 1 cm2 ' lik alana tekabül edecek şekilde olmalıdır.
 
mermer modelleri ve fiyatları Renk; mermerin adlandırılmasında belirleyici bir özellik olup, herhangi bir renk sınırlaması söz konusu olmamalıdır.
 
mermer döşeme modelleri fiyatları Parlatılabilme Özelliği; birinci ve ikinci sınıf plaka veya blok mermerler kesildiğinde cila alma yeteneğine sahip olmalıdır.
 
mermer yer döşeme modelleri Asitlere Karşı Mukavemet; atmosferde, havanın nemi ile birleşme sonucunda asitleri oluşturacak baca gazlarının ve benzeri maddelerin bulunduğu yerlerde yapılacak yapıların dış kaplama, dış merdiven basamakları ve benzeri yerlerde kullanılmak istenen mermer üzerinde T.S. 699 standartlarına göre yapılan deneyler uygulandığında, numuneler bozulmamalı, bariz bir renk değişikliği olmamalıdır.
 
mermer kaplama fiyatları Birim Hacim Ağırlığı; T.S. 1910 (Kaplama Olarak Kullanılan Doğal Taşlar) ' a göre doğal taşlar en az 2,55 g/cm3 birim hacim ağırlığında olmalıdır.
 
MERMER FİYATLARI
 
Mermer fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Mermer metrekare fiyatları 22 - 250 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 
 
 
mermer nedir, mermer uygulamaları, mermer fiyatları, mermer çeşitleri