Niş Uygulama

NİŞ NEDİR
 
Mimari bir öğe olarak niş, duvarda bırakılmış boşluklardır. Roma döneminde yapıların içinde ve dışında dekoratif bir öge olarak kullanılmış, Gotik, Rönesans ve Neo-Klasik Mimaride de başlı başına bir öğe olarak dikkat çekmiştir. Son yıllarda alçı, ahşap ve tuğladan yapılan niş, ev iç dekorasyon uygulamalarının vazgeçilmez uygulaması olmuştur. Evlerin salonlarına, banyolarına ( suya dayanıklı levha ile) yatak odalarına, koridorlarına ve mutfaklarına niş uygulaması yapılmaktadır.
 
Niş uygulamalarında en çok kullanılan malzeme alçıdır. Alçı taşı doğal bir madendir, antik çağlardan beri alçı üretimi için çıkarılmıştır. Bir dizi işlemden geçirilerek toz haline getirilen alçı çeşitli kimyasallar karıştırılarak hamur kıvamını alır, daha sonra özel makineler yardımıyla kağıt üzerine dökülerek tabakalaşması sağlanır ve alçıpan plakalar elde edilir. Hızlı uygulanması ve ekonomik olması nedeniyle yıllar önce sıvanın alternatifi olarak duvar materyali şeklinde de kullanımı yaygınlaşmıştır.
 
NİŞ NASIL YAPILIR
 
Niş uygulaması, duvarın kalınlığı, kullanılacak mekanın büyüklüğü vb. evin ve duvarın özelliklerine göre değerlendirilmelidir. 
 
 Alçı Niş Uygulaması : İstenilen büyüklükte boşluklar belirlendikten sonra, alçı levhaların bir iskelet yardımıyla ( U ve C profli) duvara sabitlenmesi tekniği ile yapılır. Uygulama sonrası istenilen renge boyanabilir.
 
 Doğal Ahşap Niş Uygulaması :  Doğal ahşaptan istenilen desen ve renklerde yapılır. Kullanılacak mekanın kurgusuna ve diğer mobilyalara uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
 
 Tuğla Niş Uygulaması : Uygulanacak yüzeye tuğlaların örülmesi ve aralarında istenilen ebatlarda boşlukların bırakılması ile yapılır. Kullanılacak tuğlaların ebatlarına ve özelliklerine dikkat edilmelidir.
 
NİŞ ÖRNEKLERİ
 
Duvar niş görsellerinin büyük haline görmek için resimlere tıklayınız.

 
NİŞ FİYATLARI
 
Niş duvar fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak duvar uygulamasının özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Niş uygulaması metrekare fiyatları 30 - 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.