Parke

AHŞAP PARKE
 
Ahşap parkeler; kayın, kestane ağacı ve ağaç tozlarından üretilen,  klasik, rabıta, lamine ve laminant olmak üzere 4 çeşidi bulunan, evlerde sağlıklı ve estetik bir zemin sağlamak amacıyla kullanılan ahşap yer/döşeme kaplamasıdır.
 
LAMİNE PARKE
 
Üst kısmındaki 3 mm doğal ağaç kaplaması ile alt tarafından bulunan atık ağaç parçalarının arasına konulan hurda ağaçların preslenmesi ile elde edilen, kendinden cilalı, dört tarafı kiniş ve lambalı parke çeşitleridir. Ebatları : Kalınlıkları : 16 mm, enleri : 20 cm, boyları : 100-120 cm dir.
 
Lamine parkelerin uygulaması zemine serilen 3-4 mm kalınlığındaki süngerin üzerinde, birbirine geçirilerek ve ek yerlerinin yapıştırılması ise gerçekleştirilir.
 
LAMİNAT PARKE
 
Yapay reçine emdirilmiş kağıt ve ahşap tozlarının sıcak pres uygulaması ise sıkıştırılarak elde edilen üzeri desenli parke modelidir.  Yüzeyi film tabakası ile kaplı olduğu için çizilmelere, ısıya ve neme karşı dayanıklıdır. Ebatları : Kalınlıkları : 7-8 mm, enleri : 20 cm, boyları : 100-120 cm dir. Laminat parke fiyatları ebatlarına ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir.
 
Laminat Parke Nasıl Döşenir : Laminat parkelerin uygulaması zemine serilen 3 mm şilte üzerinde ve geçme kilit sistemi ile yapılır, yapıştırıcı gerektirmez, istenildiği taktirde kullanılabilir. Yapıştırıcı kullanılmadığında köşe süpürgelikleri sökülerek parçalar başka bir mekanda tekrar kullanılabilir.
 
PARKE DÖŞEME ÖNERİLERİ
 
Parke döşenecek zeminin ön hazırlığı çok önemlidir. Döşeme yapılacak zemin yüksekliği 2 mm’den fazla olmamalıdır. Direkt olarak herhangi bir düzgün ve pürüzsüz yüzeye uygulanabilir. Parkeler kesinlikle duvara vidalanmaz, çivilenmez veya yapıştırılmaz. Tuvalet, sauna, yüzme havuzu, kurutma odası, banyo vb. yerlere döşenmez. Zemin altı ısıtma sistemine sahip zeminlere uygulanabilir. Parkeler oda ışığı ile aynı yönde döşenir. Panellerin uzun kenarları, odanın uzun kenarına paralel olarak döşenir.
 
PARKE DÖŞEME UYARILARI
 
Laminant parke döşenmeden 48 saat önce döşeme yapılacak yerde, oda sıcaklığında paket açılmadan bekletilir. Yoğun ve ağır yük kullanım alanlarında parke üzerine koruyucu malzeme serilmesi gerekir. Döşenecek ortam sıcaklığı 15-18 oC ve oda nispi nem oranı %50-60 olmalıdır. Temizlik sadece sabunlu bez ile yapılmalıdır. Koltuk, sandalye ve masa ayaklarına uygun keçe yapıştırılmalıdır. Bina inşaat projesine uygun ve ilgili yerel birimlerce kontrolü yapılmış tüm alttan ısıtmalı zeminlerde kullanılabilir. Her panel üretim esnasında sıkı bir kontrolden geçse bile tek tek kontrol edilerek döşenmelidir. Odanın uzun kenarı 10 m üzerinde ise, döşenecek yüzey bölümlere ayrılarak döşenmesi gerekir. Testere ile kesim yapılırken parkelerin dekoratif yüzeyleri yukarı gelecek şekilde kesim yapılır.
 
 
 
KLASİK PARKE / MASİF PARKE
 
Tamamen doğal ve dayanıklı ahşaptan, dört tarafı kinişli, standart ölçülerde üretilen ahşap masif parke modelleridir.Ebatları : kalınlıkları : 16 mm, enleri : 5 cm, boyları : 30 cm dir. Masif parke fiyatları ebatlarına ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir.
 
Klasik parke döşeme kör döşeme üzerine yapılabileceği gibi, yapıştırıcı kullanılarak beton zeminler üzerine de yapılabilmektedir. Düz, hasır, balık sırtı ve kare desenlerde döşenirler. Spor salonları, kabloların gizlenmesi gereken mekanlar, fabrika ve atölyelerde kör zemin uygulaması yapılır. Kör zemin uygulamalarında en büyük problem böceklenme ve nem faktörüdür. Zeminin zifte iyice doyurulması aynı zamanda  ısı kayıplarını da engellemiş olur.
 
RABITA PARKE
 
Ebatları hariç klasik parkelerle aynı özelliklere sahiptir. Ebatları : kalınlıkları : 16 mm, enleri : 6-9 cm, boyları : 60-80-100-120 cm dir. Boyutlarındaki değişkenlik malzeme firesini en aza indirmek için alınan bir önlemdir. Rabıta parke fiyatları ebatlarına ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir.
 
Yüzeyleri klasik parkelerde olduğu gibi cila ile parlatılır ve korunur.  Boylarının uzun olması nedeniyle klasik parkelere göre az zamanda daha çok alan döşenebilir.
 
AHŞAP PARKE FİYATI
 
Ahşap parke fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Parke metrekare fiyatları 15 - 100 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 
 
 
Etiketler : ahşap parke, lamine parke, laminat parke, rabıta parke, parke fiyatları