Fatih de Mutfak dekorasyonu

 
Mutfak mekanlarında tüm standartlaşmaya rağmen, ölçüler ve fabrikasyon programları farklılık göstermektedir. Hazır mobilyalar, genelde 20 cm’den 120 cm’ye kadar olan genişlikte, 5 cm mesafede, 85 cm yüksekliğindedir. Her bir mimar tarafından planlanan mutfağa uyan tip elemanları, montaj sırasında birim olarak bir biri ile bağlantılıdır. Çalışma ve istif yüzeyleri, gerektiğinde kapalı elektrikli ocak (ocak için oyuklu) için elverişlidir. Mutfak konumu kuzeydoğu veya kuzeybatı yönünde olmalıdır. Antre, yemek odası, ev idaresi ile mutfak arasında iyi bir bağlantı olmalıdır. Mutfak evin içerisinde bir çalışma yeri ve ev hanımlarının uzun saatler geçirdiği bir mekandır. Çoğunlukla mutfak, eğer yemek ve kahvaltı yeri mutfağa dahil ise, aile bireylerinin buluşma noktasıdır.
 
 
Ahşap, kontrplak, plastik; Görülebilir yüzey : Perdah verniği, ahşap, plastik, dolaplardaki raflar linolyum veya plastik levha ile kaplanmalıdır. Tencereler için metal ızgara elverişlidir. Açılırken ek yer kaplamadıkları için sürgülü kapılar ya da katlanabilir kapılar en uygunudur.
 
 
Büyük, ağır veya az kullanılan mutfak aletlerinin konulması için uygundur. Üst dolaplar ya da duvar dolapları, bunların altında bulunan çalışma yüzeylerinin kullanılabilmesi için, kısa derinlikte yapılmalıdır. Üst dolaplar oda kullanımını artırır, kap kacaklar eğilmeden kolaylıkla erişilebilir durumda olmalıdır. Yüksek ve yan dolapların, temizlik, süpürge veya kiler dolaplarının aralarına buzdolabı, ocak veya mikro dalga fırının yerleştirilmesi için kolay ulaşılabilir yükseklikte olması gerekir. Bulaşık ve kurutma tezgahları alt dolaba oturtulmalıdır. Bunun altına çöp kutusu, mutfak kovası, gerekirse bulaşık makinesi ve temizlik maddeleri konulabilir. Mutfak dolapları ile ilgili detaylı bilgi için mutfak dolabı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 
ÖZEL DONANIMLAR
 
Ekmek veya üniversal kesici, çıkmalı veya katlamalı mutfak aletleri ve parçaları için özel kutulu makine dolabı, çıkma mutfak terazisi, pişirme yerinden kolay erişilebilir gıda malzemeleri ve baharat kutuları, çekilebilir el bezi kurutması zaman ve enerji tasarrufu sağlar.
 
MUTFAK HAVALANDIRMASI
 
Ocağın üzerinde mekanik havalandırma önerilir. Bunun için davlumbaz veya aspiratör kullanılabilir. Cihazlar, hava emme ve hava değiştirme olarak ikiye ayrılırlar. Havalandırma cihazları için hava kanalının olması gerekir.
 
 
mutfak dekorasyonu blog Mutfak gereçlerinin boyutları, dolapların ekonomik olarak dizaynı yer tasarrufu açısından önemlidir. Elektrikli ve gazlı cihazlar günümüzde artık çoğunlukla yan yana irtibatlı kombine edilmiş biçimde üretilmektedir. Yalnızca, yerin büyüklüğü değil, gereçler ve mutfak aletlerinin sığabileceği genişlikte planlanması da önemlidir.
 
mutfak dekorasyonu beyaz Emniyet kontak prizlerinin yeterli miktarda olması öngörülmelidir.
 
mutfak dekorasyonu bilgileri Genellikle solunda 60 cm genişliğinde damlalığı ve sağında 60 cm çalışma yüzeyi bulunan çift gözlü evye kullanılabilir.
 
mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler Bulaşık makinesi evyenin sağına veya soluna yerleştirilebilir. 
 
mutfak dekorasyonu fikirleri Yollardan mümkün olduğunca tasarruf edilmeli, daimi çalışma imkanı sunulmalı, yeterli hareket serbestliği olmalı, ayakta çalışma en aza indirgenmeli, çalışma yerinin iyi aydınlatılmış olması sağlanmalıdır.
 
mutfak dekorasyonu fiyatları Mutfak, yemek pişirme yeri için en az esas yüzey 5-6 m2, çalışma mutfağı için 8-10 m2, yemek ve kahvaltı yeri olan mutfak için 12-14 m2 olmalıdır.
 
mutfak dekorasyonu hakkında bilgi Mutfak işlerinin kolaylaştırılması için çalışma yerlerinin amaca uygun düzenlenmesi gerekir. Bu durumda sağdan sola doğru şunlar yer almalıdır : istif yeri, fırın, yemek hazırlama yeri, bulaşık yıkama yeri, kurutma yeri.
 
mutfak dekorasyonu modelleri Cihaz ve mobilyaların kullanımı için hareket yüzeyinin 1,20 m olması gerekir. Her bir taraf 60 cm’liik derinlikte ve bununla mutfak genişliği 2,40 m genişlikte olmalıdır.
 
mutfak dekorasyonu malzemeleri Mobilya ve cihazlar için yer gereksinimi : Fırın, pişirme yeri 60 cm, bulaşık yeri, iki bulaşık lavabo ve durulama yüzeyi (bulaşık makinesi ile beraber) 150 cm, fırın ve ocak 60 cm, buzdolabı 60 cm, süpürge dolabı 50 cm, kap kacak, ufak cihazlar, edevatlar vb. için alt dolaplık, hazırlık masası ve istif yüzeyi için 200 cm, toplam 700 cm olmalıdır.
 
mutfak dekorasyonu nasıl yapılır Mutfak zeminleri yıpranmalara ve darbelere en çok maruz kalan bölümler olduğu için zemin kaplamasının da öncelikle darbeye dayanıklı olması, kolay temizlenebilmesi gerekmektedir.Mutfak zemin kaplaması olarak granit, ahşap, kauçuk vb. malzemeler kullanılabilir. Islak hacimli bir mekan olduğu için zeminde su yalıtımı uygulaması da önemle tavsiye edilmektedir.
 
mutfak dekorasyonu önerileri Mutfak dekorasyonunda en çok önem verilmesi gereken alanlardan biri de duvarlardır. Mutfak duvarları kullanılacak malzeme ve renk tonları mekan algısı üzerinde son derece etkilidir. Seçilecek malzemeler suya ve neme dayanıklı olmalı aynı zamanda kolay temizlenebilmelidir. Desenli seramik, duvar kağıdı, doğal taş vb. malzemeler kullanılabilir.
 
mutfak dekorasyonu örnekleri Mekanın aydınlık ya da karanlık olması, kullanıcının kendi tarzını yansıtması ve yaratılmak istenen atmosfer düşünülerek renk seçimi yapılmalıdır.
 
 
Mutfak dekorasyonu fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir.Orta büyüklükteki bir mutfağın dekorasyon maliyeti 5.000 - 10.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Mutfak dekorasyon fiyatı almak için size en yakın hizmet noktasından ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz.
 
 
Ülkemizde artan konut ihtiyacını karşılamak için birbiri ile aynı çok katlı ve daireli toplu konut yapımı hızla devam etmektedir. Yapılan araştırmalar konut sakinlerinin sıradan malzemeler ve birbiri ile aynı olan mutfaklarını ilginç olmayan, sıkıcı,yetersiz, kendilerini yansıtmayan mekanlar olduğunu ve kullanıcıların yaklaşık üçte birinin eski mutfaklarını tadilat ile kendi karakterlerini yansıtacak ve daha işlevsel mekanlara dönüştürdüklerini ortaya koymuştur.
 
Mutfak tadilatı bireysel istek ve kullanım amacıyla uyum içinde olduğu zaman, yapılan uygulamanın memnuniyet oranı artmaktadır. 
 
Mutfakların yeniden tasarlanmasının temel nedenleri genel olarak iki kısımda ele almak mümkündür, mutfak tadilatı ve mutfak dekorasyonu aşağıdaki gereksinimler göz öne alınarak yapılmalıdır. 
 
Mutfak tadilatı  Kullanıcıların Gereksinimlerini Karşılamaması : Konut içerisinde yaşayan kişi sayısının artması sonucu mutfak dolaplarının, yıkama, hazırlama ve yemek yeme bölümlerinin kapasitesinin yetmemesi ya da eskimiş yıpranmış olmaları. Mutfak içi çalışma alanının yetersiz veya kullanıcıların antropometrik ölçülerine ve alışkanlıklarına uymaması vb. nedenler gösterilebilir.
 
Mutfak tadilatı Algısal Gereksinimler : İlk defa algılanan bir mekan genellikle ferah olarak algılanırken bir süre sonra sıkıcı olarak tanımlanabilmektedir. Kullanıcılar hazır mutfak tasarımlarını birkaç yıllık deneyimden sonra negatif olarak algılamakta ve değiştirme isteği duymaktadır.
 
Mutfaklarda yapılacak bakım onarım ve değişim uygulamaları çok çeşitlilik gösterse de genel olarak 4 kısımda ele alınabilir.
 
Mutfak dolapları ile ilgili en çok şikayet edilen konuların başında depolama kapasitesi, kullanım zorluğu ve boyutları, ikinci olarak da rengi ve malzeme kalitesi olduğu tespit edilmiştir. Mutfak tezgahları ile ilgili en çok şikayet edilen konular ise yüksekliği ve temizlenme zorluğudur.
 
Mutfak dolabı tasarımında mekan bir  bütün olarak düşünülmeli kullanıcının fiziksel özellikleri, yeterli depolama alanı, işlevselliği ve yemek hazırlama dışında kalan yemek yeme, çocuk bakma, tv izleme ve dinlenme gibi eylemler de göz önüne alınmalıdır.
 
Mutfak zeminleri yıpranmalara ve darbelere en çok maruz kalan bölümler olduğu için zemin kaplamasının da öncelikle darbeye dayanıklı olması, kolay temizlenebilmesi gerekmektedir. Mutfak zemin kaplaması olarak granit, ahşap, kauçuk vb. malzemeler kullanılabilir. Islak hacimli bir mekan olduğu için zeminde su yalıtımı uygulaması da önemle tavsiye edilmektedir. 
 
Mutfak dekorasyonunda en çok önem verilmesi gereken alanlardan biri de duvarlardır. Mutfak duvarları kullanılacak malzeme ve renk tonları mekan algısı üzerinde son derece etkilidir. Seçilecek malzemeler suya ve neme dayanıklı olmalı aynı zamanda kolay temizlenebilmelidir. Desenli seramik, duvar kağıdı, doğal taş vb. malzemeler kullanılabilir.
 
Mekanın aydınlık ya da karanlık olması, kullanıcının kendi tarzını yansıtması ve yaratılmak istenen atmosfer düşünülerek renk seçimi yapılmalıdır.
 
Mutfaktaki sıcak su, soğuk su ve atık su tesisatı kontrol edilmeli, eski galvaniz borular kullanım suyu sıcaklığına dayanacak özellikle plastik borular ile değiştirilmelidir. Tesisat kullanıma açılmadan önce su kaçağı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 
Mutfak tadilatı fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir.Orta büyüklükteki bir mutfağın tadilat masrafları 5.000 - 10.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Mutfak tadilatı fiyatı almak için size en yakın hizmet noktasından ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz.
 
 
Fatihte dekorasyon, kalbodur, fayans, banyo tadilatı, mutfak dekorasyonu, mutfak dolabı, amerikan kapı, çelik kapı, laminat parke, çatı, kapı, baca gibi konularda ücretsiz olarak keşif hizmeti verdiğimiz mahalleler Aksaray Mutfak Dekorasyonu,  Akşemsettin Mutfak Dekorasyonu,  Alemdar Mutfak Dekorasyonu, Ali Kuşçu Mutfak Dekorasyonu, Atikali Mutfak Dekorasyonu, Ayvansaray Mutfak Dekorasyonu,  Balabanağa Mutfak Dekorasyonu, Balat Mutfak Dekorasyonu, Beyazıt Mutfak Dekorasyonu,  Binbirdirek Mutfak Dekorasyonu, Cankurtaran Mutfak Dekorasyonu, Cerrahpaşa Mutfak Dekorasyonu, Cibali Mutfak Dekorasyonu, Demirtaş Mutfak Dekorasyonu,  Dervişali Mutfak Dekorasyonu, Emin Sinan Mutfak Dekorasyonu, Hacı Kadın Mutfak Dekorasyonu, Haseki Sultan Mutfak Dekorasyonu, Hırka-İ Şerif Mutfak Dekorasyonu, Hobyar Mutfak Dekorasyonu, Hoca Gıyasettin Mutfak Dekorasyonu, Hoca Paşa Mutfak Dekorasyonuİskenderpaşa Mutfak Dekorasyonu, Kalenderhane Mutfak Dekorasyonu, Karagümrük Mutfak DekorasyonuKatip Kasım Mutfak Dekorasyonu, Kemal Paşa Mutfak Dekorasyonu, Kocamustafapaşa Mutfak Dekorasyonu, Küçük Ayasofya Mutfak Dekorasyonu, Mercan Mutfak Dekorasyonu, Mesih Paşa Mutfak Dekorasyonu, Mevlanakapı Mutfak Dekorasyonu,  Mimar Hayrettin Mutfak Dekorasyonu, Mimar Kemalettin Mutfak Dekorasyonu,  Molla Gürani Mutfak Dekorasyonu, Mollafenari Mutfak Dekorasyonu, Mollahüsrev Mutfak Dekorasyonu, Muhsine Hatun Mutfak Dekorasyonu, Nişanca Mutfak Dekorasyonu, Rüstem Paşa Mutfak Dekorasyonu, Saraç İshak Mutfak Dekorasyonu, Seyyid Ömer Mutfak Dekorasyonu, Silivrikapı Mutfak Dekorasyonu, Sultan Ahmet Mutfak Dekorasyonu, Sururi Mutfak Dekorasyonu, Süleymaniye Mutfak Dekorasyonu, Sümbül Efendi Mutfak Dekorasyonu, Şehremini Mutfak Dekorasyonu, Şehsuvar Bey Mutfak Dekorasyonu, Tahtakale Mutfak Dekorasyonu, Taya Hatun Mutfak Dekorasyonu, Topkapı Mutfak Dekorasyonu, Yavuz Sinan Mutfak Dekorasyonu, Yavuz Sultan Selim Mutfak Dekorasyonu, Yedikule Mutfak Dekorasyonu, Zeyrek Mutfak Dekorasyonu