Fındıkzade de dekorasyoncu, Mutfak dekorasyonu, banyo dekorasyonu

Fındıkzade’de Ev dekorasyonu Tepeden tırnağa, tabandan tavana, çatıdan temle, hayalden gerçekleşe bilir bir çok emele hizmet eder ve bir çok şeyi kapsar ama kısaca burada başlıklar altında aşağı kısımda ise bu başlıkları detaylı bir şekilde açarak yapmış olduğumuz işler hakkında bilgilendirme ve yaptıracağınız işler için sizlere yardımcı olmaya ve bilgilendirmeye özen göstereceğiz tıpkı yapmış olduğumuz işlerde ki gösterdiğimiz titizlik gibi Ev dekorasyonu
Fındıkzade Ahşap Kapı Uygulamaları, Ahşap Parkeler,  Asma Tavan Yapımı, Gergi Tavan Nedir, Niş Uygulamaları, Şömine Uygulamaları,  Ev Dekorasyon Stilleri,  Ev Dekorasyon Ürünleri,  Granit Uygulamaları,  Mermer Uygulamaları, Kartonpiyer Uygulamaları,  Halı Kaplama, Mobilya Tasarımı,  Doğal Taş Uygulamaları,  Mobilya Nasıl Seçilir,  Duvar Kağıdı, Yatak Odası Dekorasyonu,  Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir,  Peyzaj Nedir, Ahşap Bölme Duvar,  Ahşap Döşeme Kaplamaları, Ahşap Eskitme, Ahşap Evler, Ahşap Lambiri, Ahşap Panel Ürünler, Ahşap Tavan Kaplama, Akıllı Ev Sistemleri, Aksesuar Kullanımı, Alçı Levha Bölme Duvar, Alçı Levha, Yer Döşemesi, Aydınlatma Sistemleri, Balkonlar Tasarımı, Bitümlü ve Plastik Levhalar, Cam Tuğla,  Çatı Işıklıkları, Esnek Yer Döşemeleri, Fresk Nedir, Konut ve İnsan İlişkisi, Kündekari Nedir, Sürme Cam Kapılar, Taş DöşemeKaplamaları, Yemek Odası Dekorasyonu kapsamakta buradaki tüm başlıklar için alt bölümden ve 0545 545 79 79  telden  detaylı bilgi edine bilirsizi
 
FINDIKZADE EV DEKORASYONU
 
Ev dekorasyonu öncesi konut ve yuva kavramlarının bilinmesi yapılacak uygulamanın amacının tam olarak belirlenmesine yardımcı olacaktır.Konutlar zaman ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak estetik,  fonksiyonellik kültür ve geleneklere ait özgün tasarımları içerisinde yaşayanların kişisel imgelerini tasarım ve donatım ile bireysel farklılıklarını yansıtan yaşam alanlarıdır.
 
Yapılan araştırmalara göre konutların yuva olma özelliğini koruyabilmeleri için bazı kriterler olduğu saptanmıştır.
 
 Konut içerisinde yaşayan insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir.
 
 Binaların dış kabukları, iç konforu desteklemeli ve dış çevrenin olumsuz koşullarını engeller nitelikte olmalıdır.
 
 Yapı tasarımında güneş, havalandırma, görünüm vb. dış ortamlardan yeterince faydalanılmasına dikkat edilmelidir.
 
 Konutların iç dekorasyonları birbiri ile uyumlu, yenilenebilir ve kişisel beğeniler ile düzenlenmelidir.
 
 Ev dekorasyon ürünleri her koşulda çok büyük ekonomik farklar göstermeden satın alınabilmelidir.
 
Ülkemizde konut yapım süreci diğer ülkelerin aksine mimari planlamasında, yapı teknolojisinde ve malzeme seçiminde uzun süreli etütler yapılmış ve daha sonra uygulama aşamasına geçilmiş proje yok denecek kadar azdır. Bina yapım aşamasında ev tadilat projeleri birkaç defa değiştirilerek sonuca ulaşılabilmekte, yapı fiziği açısında gerekli olan ısı,su,ses,tesisat ve yangın yalıtımı konularına fazla önem verilmemektedir. Yapılan araştırmalar konut kullanıcıların çoğunlukla inşaat aşamasında kullanılan donatı elemanlarının işçilik ve malzeme kalitesinden, ölçülerinden, estetiğinden ve depolama kapasitelerinden şikayetçi olduğu ve her üç kullanıcıdan birinin başta mutfak ve banyo olmak üzere kendi yaşam alanlarını yeniden tasarladığı tespit edilmiştir.
 
EV DEKORASYONU NASIL YAPILIR
 İnsanlar fiziksel ve ruhsal özelliklerinin yanı sıra bağlı oldukları sosyal grubun kültürel özelliklerini de yaşadıkları mekana ve mekanın kullanım biçimine yansıtırlar. Bu bağlamda, dekorasyon uygulamasına başlamadan önce oluşturulmak istenen atmosfere göre  tarzın (minimal, modern, klasik vb.) belirlenmesi gerekmektedir.
 Ev dekorasyonu bir bütün olarak düşünülmeli, mutlaka bir plan hazırlanmalı ve tüm gereksinimler ayrıntılı bir biçimde ortaya konulmalıdır. Mekan tasarımda kullanılacak ve kullanıcı gereksinimlerinin sınıflandırılması aşağıdaki gibi ele alınıp uygulanmalıdır.
 TASARIMDA FİZİKSEL GEREKSİNİMLER
 
 Mekansal Gereksinimler :  Mekan içerisindeki insanların, statik ve dinamik antropometrik (insan vücudunun ölçüleri) boyutları ve eylemleri.
 
 Isısal Gereksinimler : Sıcaklık, nem, radyasyon ve hava hareketleri.
 
 İşitsel  Gereksinimler :  Ortamdaki sesi uygun şiddette olması ve yansıma özellikleri.
 
 Görsel Gereksinimler : Uygun ışık şiddeti –aydınlık düzeyi.
 
 Emniyet Gereksinimleri : Yapısal sağlamlık, yangın ve kazalara karşı koruma.
 
TASARIMDA SOSYAL GEREKSİNİMLER
 
 Mahremiyet Gereksinimleri : İşitsel ve görsel gizliliğe uygunluk.
 
 Davranışsal Gereksinimler : Mekanda kişilerin eylem anında gereksinim duydukları mesafeler, bireysel sınır 45 cm, bireyler arası uzaklık 45-110 cm, toplum içi uzaklığı 120-360 cm, kamusal uzaklık 360 cm den büyük olan görsel ilişkiye bağlı uzaklıklar.
 
 Estetik Gereksinimler : Mekanın uygun biçim, renk ve dokusal özellikleri.
 
 Toplumsal Gereksinim : Toplumsal ilişkiler, toplumsal yapı-kuruluş gereksinimleri.
 
Fındıkzade’de Ev dekorasyon fikirlerine göre plan yapıldıktan sonra ev iç dekorasyon için kullanılacak dekorasyon malzemelerin avantaj ve dezavantajları araştırılarak kullanılacak malzemeler belirlenmelidir. Malzeme seçiminde konunun uzmanlarından görüş alınmalı ve ileride oluşması muhtemel riskler planlama aşamasında ortadan kaldırılmalıdır. Kullanılacak malzemelerin tedarik ve uygulama süreleri hesaplanarak toplam bir süre çıkartılmalı ve uygulama sırasına göre ürünler tedarik edilmelidir. Ev dekorasyonu yapılacak mekanda bakım onarım çalışmasının yapılması gerekiyorsa profesyonel bir ekipten yardım alınmasının zamanda ve paradan tasarruf sağlayacağı unutulmamalıdır.
 
EV DEKORASYON AKSESUARLARI
 
Aksesuarlar bir renk düzenlemesi veya yer döşemesi kadar önemlidir. Aksesuarlar aydınlatma gibi, bir odanın planını ortaya çıkarır, önemini vurgular ve bireye özel olmayı sağlayarak onların zevklerini yansıtırlar. Odalarda kullanılacak aksesuarların tipi konusunda bir kural yoktur. Seçilen aksesuarların kullanımı odanın stiline, bireysel zevklere, biriktirilen objelere ve kullanılabilir alanın büyüklüğüne bağlıdır. Örneğin, küçük bir alanda minimum düzeyde aksesuar kullanılması gerekir, çok fazla aksesuar kullanılması kalabalıklık duygusu yaratır. Bir odaya yapısal ilgi, canlılık duygusu ve cazibe katan çok çeşitli aksesuarlar vardır. Genel olarak aksesuarları “fonksiyonel aksesuarlar” ve “ dekoratif aksesuarlar” olarak 2’ ye ayırmak mümkündür.
 
FONKSİYONEL EV AKSESUARLARI
 
Fonksiyonel ev aksesuarları her alanda kullanılan, büyük kolaylık ve ergonomik seçenekler ile yer kaplamadan daha çok işlevsellik gösteren tasarım ürünleridir. Fonksiyonlu çok amaçlı kullanılan aksesuarlar sayesinde ihtiyaçlar giderilebileceği gibi aynı zamanda dekoratif görünümleri ile de ortama estetik açıdan katkı sağlarlar.
 
ev dekorasyon aksesuar Portatif Lambalar: Lambalar çok eskiden beri süslemede kullanılan zarif aksesuarlardır. Eve yumuşak bir ışığın yayılmasını sağlarlar. Günümüzde sosyal alanlarda ve özel alanlarda kullanılan aksesuarlardır. Direk aydınlatma lambaları kaz boynu ve eczacı tipleridir. Bunlar yüksek yoğunluk sağlayan lambalardır. Çünkü direkt aydınlatma lambaları, meşale ve semaver tipleridir. Abajurlar genellikle davul, kubbe ve tepesi kesilmiş koniler Şeklindedir. Uzun yüksek bir abajur yoğunlaştırılmış ışık verir, kısa geniş olanı ise ışığı dağıtır. Abajurların oran ve denge bakımından lamba tabanı ile uyumlu olması gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bir abajurun Şeklinin tabanı ile orantılı olması arzu edilir. Gölgeliğin çok yüksek olmaması gerekir. Aksi takdirde elektrik bağlantısı görünebilir. Silindirik tabanlı örgü sepet için, benzer Şekildeki ve pürüzlü dokudaki bir gölgelik düzgün ve parlak dokudaki ipekli kumaştan yapılmış bir gölgelikten daha iyi bir tamamlayıcıdır.
 
ev dekorasyon aksesuarları Paravanlar: Bunlar özellikle çok amaçlı ve açık planlanmış mekânlarda alanları bölmek için kullanılırlar Rahat hareket edebilir olması istenen bir özelliktir. ipek, cam, goblen, plastik gibi materyallerden yapılabilirler.
 
ev dekorasyon aksesuar modelleri Sofra Takımları: Yemek yeme faaliyeti insan mutluluğu ve sağlığını etkiler. Aile ve arkadaşlarla yemek yeme zevkli bir olaydır. Birçok faktör bu zevki zenginleştirir. Hane halkının tercih ettiği servis yöntemi ve yiyeceklerin çeşidi sofra takımlarının seçiminde etkilidir. Masa örtüleri gibi, hane halkının beslenme biçimi, servis yöntemleri, hazır ve planlanmış yemek ve depolama alanları, mobilyalar ve yaşam biçimi sofra takımının seçiminde etkilidir. Çeşitli yemekler için aynı yemek takımının kullanılıp kullanılmayacağı, yemek takımının seçiminde dikkate alınmalıdır. Piyasada mevcut yeni lifler ve dokumalar, kolaylıkla temizlenebilen plastikler, güçlü veya az algılanan renklere sahip masa örtüleri bu amaçla kullanılabilir. Buna ek olarak, masa takımlarını oluşturan, serviste kullanılan küçük aksesuarlar da mevcuttur. Bunlar masanın merkezine yerleştirilen tuzluk ve biberlik, şamdanlar, peçetelikler gibi aksesuarlardır. Bunların hepsi bütünlük sağlamak açısından aynı materyalden yapılmış olmalıdır. Çiçekler veya yapraklar, canlı veya kuru bitkiler, meyve ve sebzeler, taş ve kabuklar, bir veya iki parça heykel veya bir mum grubu da masayı geçici olarak canlandırabilir. Dizayn ve ölçü düzenlemenin dinlendirici olması ile ilintili olduğu gibi odanın ve masanın büyüklüğü de düzenlemede oldukça önemlidir.
 
ev dekorasyon duvar aksesuarları Porselenler :  Tabaklar, fincanlar, kâse ve servis takımlarının tümü “porselen” terimi adı altında gruplandırılabilir. Bunlar porselen, kil, cam veya plastikten yapılmış olabilir. Masa üzerindeki ekipmanlar içinde en fazla göze çarpanıdır ve çoğunlukla yerleştirildiği masanın karakterini belirler. Porselenlerin seçiminde akılcı davranılmalı, çok seyrek kullanılan ve tek kullanılan parçalar seçilmemelidir. Masa üzerindeki diğer donanımla, mobilya ve yaşam biçimi ile ilintili olmalıdır. Ayrıca içindeki yiyecekleri güzel göstermesi de önemlidir. Genellikle, düzenlemesi ve kombinasyonunda orijinallik ve kişilik temel alınmalıdır. Bu durumda, esneklik en önemli özelliktir ve aynı porselenin farklı şekilde ve amaçlarda kullanılmasına olanak sağlar.
 
dekoratif ev aksesuar Gümüş Eşyalar: Porselenler kadar gümüş eşyaların da kullanılma eğilimi vardır. Gümüş yalnızca çatal, kaşık ve bıçakların yapımında kullanılmaz. Ancak son yıllarda bunların yerini paslanmaz çelikten yapılmış olanlar almıştır. Gümüş eşyaların maliyetinin yüksek ve bakımının zor olması sahip olmayı engelleyen faktörlerdir. Ancak maliyetin doğası gereği evde farklı güzellikler ortaya çıkarır. Çoğunlukla yemek masasında kullanılır. Gümüş eşyalara dikkatle yerleştirilen çizgiler, sofraya zarif bir hava verir.
 
ev dekorasyonu için aksesuarlar Cam Eşyalar: Porselen ve gümüş için söylenenlerin tümü cam için de geçerli olabilir. Su içmede kullanılan çeşitli kaplar alüminyum, paslanmaz çelik, şeffaf ve mat plastik, gümüş veya toprak kaplardan yapılabilir. Ancak cam doğası gereği sıvılar için özel bir çekiciliğe sahiptir.
 
ev dekor mobilya aksesuar Yatak Odası ve Banyo Aksesuarları : Yemek takımları gibi yatak odası ve banyo aksesuarları da oldukça ucuz ve değişik şekillerde piyasada bulunabilir. Yatak, bir yatak odasının odak noktasıdır. Yatak örtüsü odanın dizaynını önemli ölçüde etkiler. Süslü yatak örtüleri ve yorganlar kişiliğin ortaya konmasında oldukça etkilidir. Yatak çarşafları ve yatak kılıflarının renkleri ve modelleri de ruhsal durumda etkili olabilir. Yalnızca yatağı renklendirme ve şekillendirme ile kalmayıp tüm odanın görünür güzelliğini etkiler. Fonksiyonel banyo aksesuarları, havlular, duş perdeleri, sepetler ve banyo paspaslarıdır. Bu objeler ortama sıcak bir görünüm verirler. Ancak, banyoda kullanılan aksesuarların buhar ve suya çok fazla maruz kalmaları nedeni ile dokumaların solmayan cinsten olması göz önünde bulundurulmalıdır.
 
ev aksesuarları dekorasyon Düzenleyici Kutu : Takılar, ayakkabılar ya da giysiler için renkli saklama alternatifleridir. Farklı boyutlarda olabilir. Renk seçimi bireylerin zevkine göre değişiklik gösterebilir. Birkaç çiftten fazla ayakkabı alabilen bu pratik düzenleyiciler ayakkabıların yıpranmadan saklanmasına olanak sağlarlar. Çıkabilen ayraç duvarlar cırt bantlarla sabitlenir. Fermuarlı ve saplı tipleri vardır. Yıkanabilir özelliklere sahip ve çeşitli renklerde üretilmektedir.
 
ev aksesuarları aydınlatma Diğer fonksiyonel aksesuarlar: Bunlar sayısız şeyleri içerir. Aynalar, saatler, şemsiyelikler, gazetelikler, kapı üzerindeki metal tutamaklar, mobilya parçaları, su tesisatında kullanılan materyaller gibi alanı zenginleştiren ve kişiliği ortaya koyan objelerdir. Antika bir objeyi aynı odada modern bir heykel ya da taş sütunla kullanmak olasıdır. Objeleri yerleştirmeden önce diğer insanların ilgisini çekip çekmeyeceğinden emin olunmalı ve ona göre yerleştirilmelidir. Kimsenin ilgisini çekmeyecek bir objenin yerleştirilmesine gerek yoktur. Aksesuar odanın tamamlayıcısıdır, asla diğer objelerden öne çıkmasına izin verilmemelidir. Çok geniş bir koleksiyona sahip olunsa bile, seçilmiş birkaç ana parçanın odada daha güzel duracağı göz ardı edilmemelidir. Sahip olunan her şeyi odaya yerleştirmek uygun değildir. Değişimli kullanmak mekâna çeşitlilik kazandırır ve monotonluğu önler. Objeleri amaçsız olarak odada dağıtmak yerine, gruplandırmalıdır. Böylece daha fazla anlam kazanırlar. Büfe içine yerleştirildiklerinde ise daha dekoratif, ilgi çekici ve daha az sıkıcı olacaktır. Dekorasyonda üç boyutlu objelere ilgi giderek artmaktadır. İşlenmiş demirden duvar süsleri dramatik görünümler elde etmede kullanılabilir. Kabartma heykeller ise duvarda ayrı bir ilgi uyandırırlar. Dikkat çekiciliği ve gölgeleri onu dramatiklikten daha ilerilere taşır. Resimlerle de modern uygulamalarla ilgi merkezi haline dönüştürülebilir. Örneğin, derinlik verilebilir, geri planda açık renkler kullanılabilir, kolaj kullanılabilir, vb. tekniklerle düz bir yüzeyin arkasında derinlik vermek için kullanılabilir.
 
DEKORATİF EV AKSESUARLARI
 
İç mekân dekorasyonunun vazgeçilmez tamamlayıcı unsurları olan aksesuarları çoğunlukla yaşanılan mekânlarda çekicilik, sıcaklık, samimiyet, ilginçlik gibi duyguları yaratmak amacıyla kullanılır. Aksesuarlar eskiden olduğu gibi günümüzde de gözdelik unsurlar olarak önemlerini korumaktadırlar. Fakat önemli olan bu aksesuarları belli bir amaca yönelik olarak doğru ve işlevsel olarak kullanılmaktadır.
 
ev aksesuarları fikirleri Masa Üstü Aksesuarları : Masa üstünde bir küme şeklinde gruplandırılmış veya tek tek kullanılan oldukça küçük aksesuarlardır. Çin veya porselen biblolar, kuş vb. hayvan bibloları, cam objeler, kuvars taşlar, billurlu taşlar veya doğal haldeki mineral taşlar, deniz kabukları, antik porselenler, fincanlar, fincan tabakları, enfiye kutuları, antik mürekkep hokkalar, fotoğraflar bu gruba girebilir. Her parçanın küçük bir koleksiyonu veya farklı tiplerin bir karışımı masa üzerinde kullanıldığında güçlü bir ilgi noktası yaratır. Bu objeleri sergilemenin en iyi yollarından biri ahşap veya cam bir masa üzerinde onları sergilemektir. Masayı duvara yakın yerleştirirken arkaya bir de ayna asmak iyi bir fikir olabilir. Böylece bu objelerin çok yönlü yansıması sağlanabilir. Ailenin veya arkadaşların küçük fotoğraflarının bir koleksiyonu, masa üstü dekoratif objeler olarak odada nostalji sağlayabilir. Ancak, kullanılan çerçevelerin tümü aynı özellikte olmalıdır.
 
ev aksesuar heykel Heykeller: Uzun süre kullanılmak isteniyorsa, dikkatli bir şekilde sergilenmelidir. Bir grup halinde birçok parçayı sergilemek, onların bireysel çizgi, form ve detayının görülmesini engeller. Genellikle heykellerin duvardaki oyuk şeklindeki cam raflarda veya cam benzeri plastik etajerler üzerinde sergilenmeleri daha anlamlıdır. Heykeller raflarda sergilendiklerinde, her rafta yalnızca bir heykel yer almalıdır. Dikkatlice gizlenmiş bir spotla heykeli üzerinden aydınlatmak iyi bir fikirdir.
 
banyo aksesuarları modelleri Kalay Kurşun Alaşımı ve Bakır Kaplar: Genellikle oturma odası dışında, kütüphane ve çalışma odalarında uygun olarak kullanılan aksesuarlardır. Bakır kaplar, tepsiler, tabaklar, mutfağa sıcak bir hava veren son derece dekoratif objelerdir. Genellikle duvara asılır. Bu objeler kütüphanede kullanılıyorsa, renkli ciltlenmiş kitaplar arasında düzenlendiklerinde daha etkili görünürler. Yemek odasında şark usulü mobilyalar kullanılıyorsa, bu tür aksesuarları yerleştirmek daha uygun olabilir.
 
mutfak aksesuarları modelleri Duvarda Kullanılan Aksesuarlar: Yağlı boya resimler, sulu boyalar, pasteller, madeni levhaya basılmış resimler, baskı tablolar, taş basması resimler bu başlık altında ele alınabilir. Herkes bu objelerden birine sahip olabilir. Piyasada bunların röprodüksiyonlarını uygun fiyata bulmak ve kolaylıkla satın almak olasıdır. Resimlerdeki sanatla ilgili görüşlerin gerekliliği, beğenilerin çeşitli olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle resimlerin satın alınmasında üç faktör vardır.

 
duvar dekorasyonları Resim Bir Fonksiyona Hizmet Etmelidir: Resimlerin amacı, uygunluğu ve fonksiyonunun ne olduğu iyi bilinmelidir. Manzaranın dekoratif bir formda resmedilmesi ve bunun en basit fonksiyon olan duvarın dkorasyonunda kullanılması yeterli değildir.
 
duvar dekorasyon resimleri  Resim Güzel Olmalıdır : Duvara asılan her resmin bir anlamı olmalıdır. Önemli olan bir resmi satın almak ve bunu duvara asmak değildir. O resmin güzel olduğu da ifade edilmelidir. Aynı zamanda resim hoşa giden, güçlü bir kişiliğe de sahip olmalıdır. İyi resimler, kitaplar ve aksesuarlar bir evin atmosferinin önemli bir parçasıdır.
 
ev dekorasyonunda tablo seçimi Resimler Stil ve Renk Armonileri Dikkate Alınarak Asılmalıdır: Bir odanın atmosferi yumuşatılmak istendiğinde, resimlerde kullanılan armoninin odanın kullanılma amacı, bir takım resimlerin elemine edilmesini gerektirebilir. Resim, oda ile armoni sağlayacak ve odaya güzellik katacak özellikte olmalıdır. Bunun sağlayan da uygunluk ve renktir. Resimlerin yanı sıra, insanlar bazen duvarları dekore ederken, fotoğraf ve anlık (enstantane) fotoğrafları çerçeveleterek kullanmak isterler. Ancak, bu fotoğraflarda artistik öğelerden çok tinsel değerlerin daha çok olduğu görülmektedir. Bu fotoğraf tüm aile üyeleri için aynı değeri taşısa da çok misafir için çok az değer taşır. Bu nedenle, fotoğrafların yatak, çalışma ve dinlenme odaları gibi bireye özgü mekânlara asılması daha anlamlıdır. Yalnızca, artistik değeri olan ve genel konularla ilgili fotoğraflar sosyal yaşam alanlarında kullanılmalıdır.
 
oda aksesuarları Kapı Süsleri : Giriş kapısı önemlidir. Eve gelen misafirlerin karşılandığı ilk yer kapılardır. Kapının çarpıcı bir renge boyanarak ya da farklı bir kapı kolu kullanarak ya da güzel bir kapı süsü ile çekici bir hâle getirilmesi mümkündür. İlk izlenim çok önemlidir. Kapı dekorasyonundaki ayrıntı bireylerin evlerinin karakterlerini yansıtır.
 
oda aydınlatma aksesuarları Aydınlatma Aksesuarları : Ev dekorasyonundaki önemli detaylardan biri de aydınlatmadır. Özellikle akşam saatlerinde bireylerin kendilerini huzur içinde hissetmeleri için evin iyi bir şekilde aydınlatılması gerekir. Çünkü evi sıcak ve keyifli hâle getirmenin yollarından biri iyi planlanmış bir aydınlatmadır. Aydınlatma en önemli aksesuarlardan biridir. Tavandan sarkan avizelerin yanı sıra, yerden ayaklı aydınlatmalar ya da köşelerdeki sehpaların üzerine yerleştirilen abajurlar giderek daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Odalarda hem şık bir görünüm hem de göz yormayan huzurlu bir atmosfer oluşturmak için modern ya da klasik abajur tipi aydınlatma tercih edilebilir. Doğru bir aydınlatma için ilk adım, hangi bölümün ne için kullanacağına karar vermek ve o odayı bu amaca uygun olarak aydınlatmaktır. Örneğin oda çalışma odası yapılmak isteniyorsa, okuma ve yazmaya yetecek kadar yüksek ışık kullanılmalıdır. Yemek odası için daha az aydınlatma ile ihtiyaç giderilebilir. Sağlık ve konfor için büyük önem taşıyan aydınlatmanın, yaşanılan alanda nasıl olması gerektiği konusunda gereken önem gösterilmelidir.
 
dekoratif oda aksesuarları Oda Aksesuarları : Aksesuarlar doğru kullanıldığında oldukça şık ve ferahlatıcı görünür. Fakat bunu yaparken karmaşaya düşülürse, ev çok dağınık ve düzensiz görünecektir. Renk ve tarzlarına göre aksesuarlar birlikte kullanılabilir. Küçük cam vazolar ya da deniz kabukları, değişik boyda şamdanlar gibi. Bu, tüm salonun havasını değiştirmeye yetebilir. Öncelikle aksesuar kullanılmak istenen oda dikkatlice incelenir ve burada ne yapılmak istenildiğine karar verilir. Bir parça renklilik ve canlılık katmak, biraz yumuşak bir etki yaratmak, ölü noktaları kapatmak ya da görsel bir ağırlık katmak istenildiğinde, işe büyük obje ve aksesuarlar yerleştirmekle başlanır. Daha sonra oda bir kez daha incelenir ve gerekli görülen yerlere küçük aksesuarlar yerleştirilir. Yıldızlar, hayvan figürleri, meyve ve sebzeler, çiçekler, süslemek için kolaylıkla bulunabilecek küçük aksesuarların yalnızca birkaçıdır.
 
yatak odası aksesuarları Mutfak Aksesuarları: Mutfak aksesuarları, mutfakla uyumlu ve mutfağı yansıtan ürünler olmalıdır. İster minimal ister hareketli mutfaklar tercih edilsin yine de aksesuarlarla süslendiği zaman daha bir anlam kazanır.
 
oda aksesuarları nasıl yapılır Banyo Aksesuarları : Banyo aksesuarları; banyo perdeleri, lavabo üstü aksesuarları, ayna, banyo (klozet takımı) takımları, kirli sepeti, havlular, bornozlar, sabunlar ve sabun sepeti gibi banyoda ihtiyaç olan ve hayatı kolaylaştıran aksesuarlardır.
 
ev dekorasyon aksesuarları nasıl yapılır Çeşitli Ev Aksesuarları : İçinde bulunulan mekânı hareketlendirmenin en kolay yollarından biri de kullanılan aksesuarlardır. Evlere hem asil bir hava verir hem de evleri eğlenceli bir hâle getirir. Aksesuar seçimi sabır ister. Evin her köşesi için ayrı ayrı aksesuarlar seçilmesi gerekebilir. Üstelik aksesuar seçerken her ortama aynı derecede önem verilmelidir. Fakat mekânın durumuna göre odak nokta seçilebilir. Odak noktası olarak halı ya da sehpa dahi kullanılabilir. Renk ve tarzlarına göre aksesuarlar birlikte kullanılabilir. Küçük vazolar ya da biblolar, değişik boyda şamdanlar vb. Bu, tüm salonun havasını değiştirmeye yetebilir. Pencerelere takılacak perde ve tüllerle hem evlerde yepyeni bir hava yaratma hem de istenilen tarzı eve yansıtma şansı doğuracaktır. Tek yapılması gereken kişiye uygun olacağı düşünülen perdeyi bulmaktır.
 
AKSESUARLAR SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 
Dekoratif ev aksesuarlarının ne miktarda ve nasıl kullanılacağı bireylerin yaratmak istedikleri tarz ve atmosfere bağlıdır. Bu sebepten dolayı bireyler öncelikle ne tür bir dekorasyon tarzından hoşlandıklarına karar vermelidirler. Örneğin modern bir dekorasyondan hoşlanılıyorlarsa mümkün olduğunca sade ve yalın aksesuarlar seçip bunları düzenli yerleştirebilirler; fakat Viktoryen tarzı, göz dolduran, çoğunluğu antikalardan ve görkemli objelerden oluşan aksesuarları gruplayarak ya da oraya buraya serpiştirerek kullanmalıdırlar. Dekorasyon etnik, otantik ya da egzotik gibi herhangi bir tarzla sınırlandırmak istenmiyorsa, aksesuar seçerken yalnızca birey için değerli ve bir anlamı olan objeler seçilmelidir. Buna, bireyde güzel duygular uyandıracak, çocukluk ya da tatil anılarını anımsatacak objeler de dahil edilebilir. Öncelikle aksesuar kullanılmak istenen oda dikkatlice incelenmeli ve burada ne yapılmak istendiğine karar verilmelidir. Bir parça renklilik ve canlılık katmak, biraz soft bir etki yaratmak, ölü noktaları kapatmak ya da görsel bir ağırlık katmak istendiğinde, işe büyük obje ve aksesuarlar yerleştirmekle başlamak doğru olur. Daha sonra oda bir kez daha incelenmeli ve gerekli görülen yerlere küçük aksesuarlar yerleştirilmelidir. Çıplak boş köşeler, bir kaidenin üzerine yerleştirilen, tercihen içinde canlı bitkilerin olduğu bir saksıyla ya da bireyin zevkine ya da tarzınıza uygun bir heykelle doldurulabilir.. Bu durumda seçilen aksesuarın ebatlarının oda ve mobilyaların ebatlarıyla uyum içinde olmasına dikkat edilmelidir. Renkli ve havai şeylerden hoşlanılıyorsa, perdelerin, hareketsiz olduğu düşünülen pencere pervazlarının ya da dolap kapaklarının üzerine istenilen formda küçük süsler asılabilir. Bunlar; Yıldızlar, hayvan figürleri, meyve ve sebzeler, çiçekler, süslemek için kolaylıkla bulunabilecek küçük aksesuarlardandır. Bireyler için anlam taşıyan kitaplar da mükemmel bir dekoratif unsur olarak kullanılabilir. Kitaplar şömine rafına, her iki tarafına şamdan ve bitkiler yerleştirilerek sıralanabilir. Bu, şömine rafının düz hatlarını kırıp sıcaklık duygusu yaratacaktır. Bazı raf ya da kitaplar aksesuarları yerleştirmek için kullanılıyorsa kitaplığın arkası duvarlardan biraz daha koyu bir renge boyanabilir. Kanepeler ister yeni olsun, isterse antika ya da aile yadigârı, üzerinde kullanacak birkaç yastık onu çok daha zarif kılabilir. Uzun süre kullanılan aksesuarlar bazen çok sevilmesine rağmen bıkkınlık yaratabilir, bu durumda yerlerini değiştirerek yeni bir tarz oluşturulabilir. Bir sanat eseri olarak çocukların resim ve çizimlerini asla çöpe atmamak gereklidir. Bu resimler dolap kapaklarına değil, güzelce çerçeveletilerek odalarının duvarlarına asılabilir. Aksesuarlar her zaman satın alınmayabilir. Biraz yaratıcılık kullanılarak pek çok aksesuar yapılabilir. Örneğin eski ahşap bir masanın ayakları, mükemmel şamdanlar yapmak için idealdir. Ancak eski eşyalardan yaratılan aksesuarlar boyanmalı, ortama uygun hale getirildikten sonra kullanılmalıdır. Belirli bir tema çerçevesinde gruplanmış aksesuarların, tek bir aksesuardan daha etkileyici olduğu unutulmamalıdır. Sergilemek ya da ön plana çıkarmak istenilen objeler mutlaka bir masa, sehpa ya da raf üzerinde gruplandırılmalıdır. Aynı ebatlara sahip resim ve tablolar geometrik şekillerde asılabilir. Örneğin dikdörtgen formlu çerçeveler, duvara bir dikdörtgen oluşturacak şekilde asılabilir. Eğer odada feminen bir tarz hâkimse üçgen oluşturarak asılacak tablolar, uygun renkli kurdele ya da şeritlerle birbirine iliştirilebilir. Değerli porselenlerden oluşan bir koleksiyonu, duvarlardaki raflı bir nişte sergilemek daha estetik olabilir. Özellikle mavi ve beyaz rengin hâkim olduğu, incelikle işlenmiş porselenleri daha çarpıcı kılmak için nişin içi canlı ve dramatik bir renge boyanabilir.
 
 
 
EV DEKORASYON FİYATI
 
Ev dekorasyon fiyatları kullanılacak dekorasyon ürünlerine ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir.Normal bir evin dekorasyon masrafı 10.000 - 60.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ev dekorasyon fiyatı almak için www.ayhandekorasyon.com dan ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz.
 
Ev Dekorasyon Ürünleri
Ev Dekorasyon Ürünleri
Dekorasyon Ürünleri Anasayfa
Aydınlatma Ürünleri
Bahçe Malzemeleri
Dekoratif Ürünler
Dolap Çeşitleri
Kapı Modelleri
Koltuk Örnekleri
Modern Sandalyeler
Sandalye Örnekleri
Sehpa Örnekleri
Tv Üniteleri
 
Ev Dekorasyon Örnekleri
 
Art Deco Ev Dekorasyonu
ART DECO EV DEKORASYONU
 
Art deco, 1.Dünya savaşı ile 2.Dünya savaşı arasındaki dönemi kapsayan bir tarzdır.Tarz olarak cesurluğu gösterişli bir şekilde ortaya dökmeyi amaçlamaktadır. Belirgin özellikleri ise, ışığı katmanlar halinde kullanarak doğru atmosferi yakalamak, parlak krom ve pirinç metal aksesurlar ve aydınlatma elemanları kullanmak, gometrik şekiller kullanmak, koşeli desenler ve cesur tasarımlari göz önüne sermektir. Mobilyalarda cilali ahşap ve lake kullanılır, metallerde parlak ögeler one çıkar, amaç iki parlak farklı malzemeyi birleştirebilmektir. Yansıtıcılık etkisi için tasarımlarda sürekli büyük ölçekli camlar kullanılır.
 
 
 
ART DECO Mutfak Örneği
 
 
ART DECO Banyo Örneği
 
 
ART DEKO Yatak Odası Örneği
 
 
 
Art Nouveau Ev Dekorasyonu
 
ART NOUVEAU EV DEKORASYONU
 
Art nouveau 1890’li yıllarda ağır viktoriya doneminde yeniliklere geçiş olarak kullanıldı. Temel özellileri, sert ahşaplar ve lekelendirilimiş yüzeyleri vernikle kullanmaktır. Tiffany tarzı lambaları vitraylı pencere ortamında kullanmak. Kişisel seçimlere göre hafif ve ilgi çekici şekilde adaçayı, kahverengi, hardal veya leylak gibi renkler kullanılmaktadır. Mobilyalar sitilize edilmis çiçekler, yapraklar, tomurcuklar ve onların köklerini içermektedir.
 
ART NOUVEAU MUTFAK ÖRNEĞİ
 
 
BANYO ÖRENĞİ
 
 
 
YATAK ODASI ÖRNEĞİ
 
 
 
 
Arts Craft Dekorasyonu
ARTS AND (El Sanatları) CRAFTS EV DEKORASYONU
 
20. yüzyılın ilk devreleri art nouveau tarzının viktoryadan geçişi şeklinde başladi. Arts and crafts yeniliklerin beraberinde getirdiği fabrika üretimine karşı, el sanatının öneminin eskimediğini göstermek için ortaya çıkmıştır.
 
 Ahşap Seçimi: Genellikle ahşap doğal hali ile masif olarak kullanılır. Ahşabın vernik dışında neredeyse renklendirilmediği tek tarzdır.
 
 Renkler :  Doğadan direk alınan sesiz bir güzellikte doğal taşların, yaprakların, otların ve agaç köklerinin boya  paletindeki renkleri gibidir. Renkler doğal haline tozlu ya da doğada olduğu tonlarda kullanmak en önemli özelliğidir.
 
 Mobilyalar :  Mobilyalar viktorya tarzı kanepelerden ve mobilyalardan oymalı, el işlemeli tarzdan cok daha uzak, genelde daha sade ve çok fonksiyonlu olarak tasarlanmaktadır.
 
 Yer Döşemeleri:  Parkeler ve masif tahtalardan oluşur.
 
 Detaylar : Boyamalar el yapımını ön plana çıkartır. Viktorya tarzına ve duvar kağıtlarına alternatif detaylar sunar.
 
 Aydınlatmalar : Mika ve tiffany tarzını cam lambalarda ön plana çıkartır. Yapılan çalısmalar organik bir zenginlik ve hissiyat vermektedir.
 
 Pencereler : Parça camlardan ve renklerden oluşur. Kurşunlu vitraylar modern olarak orantılanıp pencere camlarının tümünü oluşturur. Bu desenler doğrusal veya geometric şekilde tasarlanır.
 
 
ARTS AND CRAFTS (El Sanatları) MUTFAK ÖRNEĞİ
 
 
 
 
ARTS AND CRAFTS (El Sanatları) SALON ÖRNEĞİ
 
 
ARTS AND CRAFTS (El Sanatları) BANYO ÖRNEĞİ
 
 
ARTS AND CRAFTS (El Sanatları)  YATAK ODASI ÖRNEĞİ
 
 
 
Bohem Ev Dekorasyonu
Chinese Ev Dekorasyonu
Country Ev Dekorasyonu
Eklektik Ev Dekorasyonu
Endüstriyel Ev Dekorasyonu
Fransız Ev Dekorasyonu
Gothic Ev Dekorasyonu
İskandinav Ev Dekorasyonu
Klasik Ev Dekorasyonu
Minimalist Ev Dekorasyonu
Modern Ev Dekorasyonu
Ortaçağ Tarzı Ev Dekorasyonu
Rustik Ev Dekorasyonu
Victorian Ev Dekorasyonu
Vintage Ev Dekorasyonu
Zen Ev Dekorasyonu
 
 
 
Anasayfa
Dekorasyoncu Ev DekorasyonuMutfak TadilatıBanyo TadilatıAvcılar DekorasyonBağcılar dekorasyonBahçelievler DokorasyonBakırköy DekorasyonBaşakşehir DekorasyonBayrampaşa Dekorasyon
Banyo Modelleri
Mutfak Dolabı
Kapı Modelleri
Öncesi Sonrası
Ev TadilatıMantolamaÇatı
İletişim
Fatihte dekorasyoncu Fatihte Ev Dekorasyonu Fatihde dekorasyonFatih'te Mutfak Dekorasyonu
Fındıkzade de Dekorasyon, Tadilat, tamirat, banyo dekorasyonu, mutfak dekorasyonu, çatı, mantolama,

Kapı Modelleri ve Uygulama
                                       AHŞAP KAPI UYGULAMALARI
 
Ev kapıları ve kapı boşlukları, bir yandan dışarıdan yapının içine erişim sağlarken, diğer yandan iç mekanlar arasında geçiş için kullanılır. Bu nedenle kapı boşlukları, içlerinden kolayca geçilebilecek ve mobilyalar ile teçhizatların hareketine izin verecek kadar geniş olmalıdırlar. Kapının yerleşimine bağlı olarak mekanların arasında ve içinde oluşan hareket düzenleri, mekanların barındırdığı kullanım ve etkinlikler uygun olmalıdır.
 
Dış kapılar, kapandıklarında hava geçirimsizlik sağlamalı ve yaklaşık olarak içinde bulundukları dış duvarların ısı yalıtım değerine sahip olmalıdır. İç oda kapıları, istenen derecede görsel ve akustik mahremiyeti sağlamalıdırlar. Tüm kapılar, açılış kolaylığı, beklenen kullanım sıklığı altında dayanıklılık, güvenlik koşulları ve sağlayabilecekleri ışık, havalandırma ve manzara özellikleri açısından değerlendirilmelidir.
 
AHŞAP KAPI MODELLERİ
 
MASİF DOĞAL AHŞAP KAPILAR
 
Doğal ahşap kapılar özelikle iç mekânlar da en çok tercih edilen kapı çeşididir. Ahşabın doğal ve sıcak bir malzeme olması, dekoratif güzelliğinin olması ve göze hoş görünmesi gibi nedenlerden ötürü; ahşap kapılar yaygın olarak kullanılmaktadır. Ahşap kapılar, kasa ve kanat olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Masif ahşap kapılar geçmişten günümüze kullanılan ve her bölümü ahşap malzemeden oluşan kapılar olarak yoğunluğu fazla ve genellikle daha ağırlardır. Ancak sağlık açısından diğer modellere göre daha az kimyasal maddeler içermeleri sayesinde daha sağlıklıdırlar. Kullanım alanı olarak sadece iç kapılar olarak değil dış kapılar olarak da ahşap malzemeli veya kaplamalı kapılar da kullanılabilmektedir.
 
HAZIR PANEL AMERİKAN KAPILAR
 
Amerikan panel kapı, ülkemizde pres kapılardan sonra kullanılmaya başlanan kapılardır. Yaygın olarak Amerika'da kullanılmaktadır. Ahşap bir çerçevenin iki yüzüne doğal ağaç görünümlü suni panellerin monte edilmesiyle oluşur. Bu paneller MDF malzemeden yapılmaktadır. Bu panellerin modellerini üreticiler belirleyerek piyasaya sunarlar. Piyasada 4 göbekli, 6 göbekli, düz, iki göbekli, camlı ve camsız modelleri mevcuttur.  Bu kapılar seri imalat sistemine uygun geliştirildiği için, kişiye özgü Amerikan panel kapı yapılamaz. panel kapı modelleri içerisindeki dolgu malzemeleri kimyasal bir yapıya sahiptir, bu yüzden sağlık açısından daha zararlı olmakla beraber fiziksel kolaylıkları ve ucuz maliyeti sebebiyle tercih oranları yüksektir.
 
BOŞLUKLU AHŞAP KAPILAR
 
Boşluklu kapılar serenli ve başlıklı bir çerçeveden ve onun içini dolduran, oluklu lif levhadan yapılmış bir genleşmiş petek dolgudan veya birbiri içinden geçen yatay ve dikey ahşap şeritten yapılmış bir kafesten oluşurlar. Hafif olmalarına karşın, ısıya veya ses yalıtım değerleri çok düşüktür. Genellikle iç mekanlarda kullanılmalarına rağmen, su geçirimsiz yapıştırıcılarla birleştirildiklerinde dış kapı olarak da kullanılabilirler.
 
AHŞAP KAPI FİYATLARI
 
Ahşap kapı fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak duvar uygulamasının özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ahşap kapı fiyatları 200 - 2.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.
www.ayhandekorasyon.com
 
AHŞAP PARKE
 
Ahşap parkeler; kayın, kestane ağacı ve ağaç tozlarından üretilen,  klasik, rabıta, lamine ve laminant olmak üzere 4 çeşidi bulunan, evlerde sağlıklı ve estetik bir zemin sağlamak amacıyla kullanılan ahşap yer/döşeme kaplamasıdır.
 
LAMİNE PARKE
 
Üst kısmındaki 3 mm doğal ağaç kaplaması ile alt tarafından bulunan atık ağaç parçalarının arasına konulan hurda ağaçların preslenmesi ile elde edilen, kendinden cilalı, dört tarafı kiniş ve lambalı parke çeşitleridir. Ebatları : Kalınlıkları : 16 mm, enleri : 20 cm, boyları : 100-120 cm dir.
 
Lamine parkelerin uygulaması zemine serilen 3-4 mm kalınlığındaki süngerin üzerinde, birbirine geçirilerek ve ek yerlerinin yapıştırılması ise gerçekleştirilir.
 
LAMİNAT PARKE
 
Yapay reçine emdirilmiş kağıt ve ahşap tozlarının sıcak pres uygulaması ise sıkıştırılarak elde edilen üzeri desenli parke modelidir.  Yüzeyi film tabakası ile kaplı olduğu için çizilmelere, ısıya ve neme karşı dayanıklıdır. Ebatları : Kalınlıkları : 7-8 mm, enleri : 20 cm, boyları : 100-120 cm dir. Laminat parke fiyatları ebatlarına ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir.
 
Laminat Parke Nasıl Döşenir : Laminat parkelerin uygulaması zemine serilen 3 mm şilte üzerinde ve geçme kilit sistemi ile yapılır, yapıştırıcı gerektirmez, istenildiği taktirde kullanılabilir. Yapıştırıcı kullanılmadığında köşe süpürgelikleri sökülerek parçalar başka bir mekanda tekrar kullanılabilir.
 
PARKE DÖŞEME ÖNERİLERİ
 
Parke döşenecek zeminin ön hazırlığı çok önemlidir. Döşeme yapılacak zemin yüksekliği 2 mm’den fazla olmamalıdır. Direkt olarak herhangi bir düzgün ve pürüzsüz yüzeye uygulanabilir. Parkeler kesinlikle duvara vidalanmaz, çivilenmez veya yapıştırılmaz. Tuvalet, sauna, yüzme havuzu, kurutma odası, banyo vb. yerlere döşenmez. Zemin altı ısıtma sistemine sahip zeminlere uygulanabilir. Parkeler oda ışığı ile aynı yönde döşenir. Panellerin uzun kenarları, odanın uzun kenarına paralel olarak döşenir.
 
PARKE DÖŞEME UYARILARI
 
Laminant parke döşenmeden 48 saat önce döşeme yapılacak yerde, oda sıcaklığında paket açılmadan bekletilir. Yoğun ve ağır yük kullanım alanlarında parke üzerine koruyucu malzeme serilmesi gerekir. Döşenecek ortam sıcaklığı 15-18 oC ve oda nispi nem oranı %50-60 olmalıdır. Temizlik sadece sabunlu bez ile yapılmalıdır. Koltuk, sandalye ve masa ayaklarına uygun keçe yapıştırılmalıdır. Bina inşaat projesine uygun ve ilgili yerel birimlerce kontrolü yapılmış tüm alttan ısıtmalı zeminlerde kullanılabilir. Her panel üretim esnasında sıkı bir kontrolden geçse bile tek tek kontrol edilerek döşenmelidir. Odanın uzun kenarı 10 m üzerinde ise, döşenecek yüzey bölümlere ayrılarak döşenmesi gerekir. Testere ile kesim yapılırken parkelerin dekoratif yüzeyleri yukarı gelecek şekilde kesim yapılır.
 
 
 
KLASİK PARKE / MASİF PARKE
 
Tamamen doğal ve dayanıklı ahşaptan, dört tarafı kinişli, standart ölçülerde üretilen ahşap masif parke modelleridir.Ebatları : kalınlıkları : 16 mm, enleri : 5 cm, boyları : 30 cm dir. Masif parke fiyatları ebatlarına ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir.
 
Klasik parke döşeme kör döşeme üzerine yapılabileceği gibi, yapıştırıcı kullanılarak beton zeminler üzerine de yapılabilmektedir. Düz, hasır, balık sırtı ve kare desenlerde döşenirler. Spor salonları, kabloların gizlenmesi gereken mekanlar, fabrika ve atölyelerde kör zemin uygulaması yapılır. Kör zemin uygulamalarında en büyük problem böceklenme ve nem faktörüdür. Zeminin zifte iyice doyurulması aynı zamanda  ısı kayıplarını da engellemiş olur.
 
RABITA PARKE
 
Ebatları hariç klasik parkelerle aynı özelliklere sahiptir. Ebatları : kalınlıkları : 16 mm, enleri : 6-9 cm, boyları : 60-80-100-120 cm dir. Boyutlarındaki değişkenlik malzeme firesini en aza indirmek için alınan bir önlemdir. Rabıta parke fiyatları ebatlarına ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir.
 
Yüzeyleri klasik parkelerde olduğu gibi cila ile parlatılır ve korunur.  Boylarının uzun olması nedeniyle klasik parkelere göre az zamanda daha çok alan döşenebilir.
 
AHŞAP PARKE FİYATI
 
Ahşap parke fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Parke metrekare fiyatları 15 - 100 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 
 
 
Etiketler : ahşap parke, lamine parke, laminat parke, rabıta parke, parke fiyatları
 
ASMA TAVAN SİSTEMLERİ
 
Asma tavanlar en basit hali ile alçı levhaların tavana askı profilleri ile tutturulmasıdır. Asma tavan sistemleri tesisat uygulamalarının kolayca uygulanmasına imkan vermesi, akustik ses yalıtımı, yangın yalıtımı ve estetik görünüm amacıyla yapılmaktadır.

 
 
ASMA TAVAN NERELERE YAPILIR
 
Alçıpan asma tavan, konutların, ofislerinin, alışveriş merkezlerinin, otellerin, hastanelerin, sanayi tesislerinin, sinemaların, tiyatroların ve gösteri merkezlerinin tavanlarına uygulanabilmektedir.
 
UYGULANDIĞI DÖŞEMEYE GÖRE ASMA TAVAN ÇEŞİTLERİ
 
alçıpan asma tavan Betonarme Döşemelerde :  En çok kullanılan asma tavan çeşididir. Metalden hazırlanan iskelet çelik vida ile döşemeye asılarak yapılır.
 
kartonpiyer asma tavan Asmolen Döşemelerde : Betonarme döşemedeki gibi metalden yapılan iskelet döşemeye tutturulur. Montaj için kullanılan çelik dübel asmolen tuğlalarının arasında yer alan nervürlü kirişlere vidalanır.
 
asma tavan fiyatları Ahşap Döşemelerde : Metal iskelet iki taraflı ve bir tarafı ahşap döşemenin üzerine çıkan somun ve bulon ile döşemeye tutturulur.
 
asma tavan fiyat Çelik Döşemelerde : İskelete yapının en kolay olduğu döşeme çeşididir. İskelet kaynak, bulon ya da perçin ile döşemeye uygulanır.
 
ASMA TAVAN YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER
 
asma tavan modelleri Alçı Levha : Standart levha, suya dayanıklı, yangına dayanıklı, suya ve yangına dayanıklı.
 
asma tavan alçıpan modelleri TU Profili : L= 3 m
 
asma tavan alçıpan TC Profili : L= 3 m
 
asma tavan birim fiyat Ekleme Parçası : TC profillerini birbirine eklemek için kullanılır.
 
asma tavan banyo Dübel Vida : TU profilleri duvara sabitlemek için kullanılır.
 
asma tavan çeşitleri Çelik Dübel : Vida, kovan, L-demir ve somundan oluşur.
 
asma tavan dekorasyon Borazan Vida : Alçı levhayı tali profillere sabitlemek için kullanılır.
 
asma tavan ev modelleri fiyatları Askı Çubuğu : Askı maşalarını taşımak için kullanılır.
 
asma tavan elemanları Askı Maşası : ANA profilleri taşımak için kullanılır.
 
asma tavan firmaları Klips : Tali profilleri ana profillere sabitlemek için kullanılır.
 
asma tavan gergi tavan Derz Bandı : Alçı levhalar arasında kalan derzler için kullanılır.
 
asma tavan görselleri Derz Dolgu Alçısı : Derz dolguları için kullanılır.
 
Malzeme Sarfiyatı
Malzeme Adı     1 m2 İçin Sarfiyat
Alçı levha            1,05 m²
TU Profili             0,90 m
TC Profili              3,50 m
Ekleme Parçası 0,6 adet
Dübel - Vida       1 adet
Çelik Dübel         1 adet
Askı Çubuğu      1,6 adet
Askı Maşası        1,6 adet
Klips      4,7 adet
Borazan Vida     16 adet
Derz Bandı          1,8 m
Derz Dolgu Alçısı              0,400 kg
Saten Perdah Alçısı         1 kg/ m² (Her 1 mm kalınlık için)
Yalıtım malzemesi (isteğe bağlı)               1,05 m²
Köşe profili (köşe bandı)              Tavan detayına göre değişir
ASMA TAVAN NASIL YAPIILIR
 
asma tavan kaplama modelleri Asma Tavan Kotunun Belirlenmesi : Yapılması istenen asma tavan, bitiş kotuna göre alçı levha kalınlığı da temiz kalacak olan yüksekliğe eklenerek U profillerinin alt kotu duvar yüzeyine işaretlenir.
 
asma tavan led aydınlatma U- Profillerin Sabitlenmesi : Daha önceden boyalı çırpı ipi yardımıyla tüm duvarlar üzerine taşınmış olan çizginin üzerine, tavan U profilleri, matkap yardımı ile dübel, vida ve pul kullanılarak sabitlenir.
 
asma tavan montajı nasıl yapılır Askı Çubuklarının Konumunun Belirlenmesi : İlk konulacak olan askı çubuğu, uygulamaya başlanacak olan duvar köşesinden her iki duvara, uzaklığı 10 cm olacak şekilde monte edilmelidir. Askı çubuklarını ana profiller taşıyacağından, ana profillerin montajında yaşanacak problemleri en aza indirmek için ana profillerin hangi duvara paralel olacağı önceden belirlenmelidir.
 
asma tavan malzemeleri Çelik Dübel Yerlerinin Belirlenmesi : Ana profiller odanın uzun duvarına (“a” eksenine) paralel olmalıdır. “a” ekseni doğrultusunda en fazla 90 cm aralıklarla çelik dübel yerleri işaretlenmelidir.
 
asma tavan nedir Askı Çubuklarının Konumunun Belirlenmesi : Elektrik ve ses tesisatı var mı, İklimlendirme ve havalandırma bacaları geçiyor mu, yangın önleme tesisatı döşenecek mi, gibi benzeri sorulara cevap verilmeli, bu durumlar askı çubuklarının konumu belirlenmeden önce kontrol edilmelidir.
 
asma tavan ne kadar Ek askı Çubukları Atılacaksa Onların Konumunun Belirlenmesi : Askı çubukları ve ana profillerin söz konusu tesisatlarla çakışmaması için gereken yerlerde ek askı çubuğu kullanılır.
 
asma tavan nasıl takılır Çelik Dübellerin Sabitlenmesi : Daha önceden belirlenmiş olan çelik dübel yerleri matkapla delinir. Matkapla delme işleminde seçilen matkap ucuna dikkat edilmelidir. Kullanılan matkap ucu dübelden bir numara küçük olmalıdır.
 
asma tavan oturma odası Askı Çubuklarının Boyunun Belirlenmesi : Malzeme analizinde askı çubuğu sayısı belirlenir. Askı çubukları, tavan ile U profilleri alt kotu arasında kalan mesafeden en az 4- 5 cm, en fazla 7-8 cm kısa kesilir.
 
asma tavan ölçüsü nasıl alınır Askı Çubuklarının Takılması : Askı çubuklarının takılması işlemi, daha önceden monte edilen ve yerinde sağlamlanan çelik dübeller üzerinde bulunan L demirlerinin içinden geçirilerek asılır.
 
asma tavan örnekleri Askı Maşalarının Takılması : Askı maşaları, C profillerine rahatça geçmesi ve montaj esnasında zorluk çıkmaması için C profilleriyle aynı yöne bakacak şekilde takılmalıdır. Takılma esnasında askı çubuklarının üzerinde bulunan yaylarına basılır ve askı çubukları yay üzerinde bulunan deliklerden geçirilir.
 
asma tavan özellikleri Ana Profillerin Takılması : T askı maşası kullanılmış ise ana profiller maşa dişlerinden direkt geçirilerek takılır. C askı maşası kullanılmış ise ana profil maşaya yaklaştırılır ve maşa ana profile kilitlenene kadar döndürülür.
 
asma tavan sistemleri Ana Profillerin Ekleme Parçalarının Takılması : Yardımcı malzemeler tablosundan hatırlayacağımız gibi profil L boyları 3 m’dir. 3 m’yi geçen asma tavanlarda ana profiller ekleme parçası ile birbirlerine eklenir.
 
asma tavan şirketleri Tali Profillerin Aralıklarının Belirlenmesi : Tali profillerin aralıkları 50 cm olmalıdır. Bu mesafeyi kesinlikle geçmemek gerekir. Bunun nedeni ise altına monte edilecek olan alçı levhaları taşıyacak olmasıdır. Aradaki mesafe 50 cm’den büyük olursa alçı levhada sonradan sarkmalar olabilir.
 
asma tavan şekilleri Tali Profillerin Konumu : Mevcut duvardan ya da giydirme duvardan uzaklığı en az 10 cm olmalıdır.
 
asma tavan taşyünü modelleri Tali Profillerin Sabitlenmesi : Tali profiller önceden askı çubuklarına askı maşaları aracılığıyla bağlanan ana profillerin altına sabitlenir.
 
asma tavan uygulamaları Alçı Levhaların Kesilmesi : Alçı levhaların kesiminde dikkat edilecek en önemli nokta, ölçünün alınmasıdır. Ölçü, kesilecek alçı levhanın monte edileceği yerde alınmalıdır.
 
asma tavan ve niş modelleri Yalıtım Malzemesinin Döşenmesi : Yapılacak olan asma tavanda yalıtım yapılması düşünülüyorsa yalıtım malzemeleri alçı levha kaplanmasına başlamadan önce profillerin üzerine yerleştirilmelidir.
 
asma tavan yapılışı Alçı Levhaları Vidalama ve Montajının Yapılması : Vidalama şarjlı matkap ya da devir ayarlı matkap ile yapılır. Vidalamada dikkat edilecek nokta, vida aralıklarının 30 cm’yi aşmamasıdır. Vidalama sırasında vida başlıkları alçı levha üzerine gömülecek şekilde yapılmalı yalnız alçı levha üzerinde bulunan kartonun zedelenmemesine dikkat edilmelidir.
 
asma tavan yapan firmalar Derz Bandı Yapılması : Alçı levhaların vida ile montajı yapıldıktan sonra derzlere derz bandı (file) çekilir. Derz bandı; derz dolgusu alçısının alçı levhayı daha sağlam tutması ve kuruyunca çatlamaması için yapılır.
 
ASMA TAVAN FİYATLARI
 
Asma tavan fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak asma tavan modeline göre değişiklik göstermektedir. Alçıpan asma tavan metrekare fiyatları 25 - 35 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 
 
 
Etiketler : asma tavan, asma tavan nasıl yapılır, asma tavan sistemleri, asma tavan fiyatları
 
GERGİ TAVAN NEDİR
 
Barisol de denilen gergi tavanlar, bir çeşit polimerden üretilen malzeme ile mimari tavan kaplaması alanında estetik ve çağdaş bir görünüm veren, hafif, düzgün yüzeyler oluşturan, yaratıcılığın da sınırlarını zorlayan ve gerilerek montajı yapılan bir tür tavan kaplamasıdır. Gergi tavan sistemlerinin diğer tavan sistemlerinden (asma tavan, tavan kaplama malzemeleri vb.) en önemli farkı tavana yakın olarak uygulanmasıdır. Bağımsız tavan, yapının tavan döşemesi taşıyıcı strüktürü ile tavan kaplama strüktürünün birbirinden tam ayrıldığı sistemdir. Gergi tavan kaplama sistemi için kullanılan polimer kaplama malzemesi özel ve hafif profillere taşıtılır, profiller ise duvarlara taşıtılmaktadır, bu sayede tavandan bağımsız olarak istenilen formlarda tavanlar elde edilebilir. Duvara ya da tavana monte edilen ve değişmeyen bir tavan sağlanarak, aydınlatma elemanları, alarm sistemleri, havalandırma kanalları, vb. diğer tesisat elemanlarını da taşıyabilir.
 
GERİ TAVAN AVANTAJLARI
 
gergi tavan detayı Estetiktir, her türlü forma, mekana ve yüzeye uygulanabilir.
 
gergi tavan dekorları Geniş alan aydınlatmalarına uygundur. Gizli aydınlatma, spot, fiber optik kullanımlarına uygundur.
 
gergi tavan ev modelleri Düzgün ve pürüzsüz bir yüzey elde edilebilir.
 
gergi tavan fiyatları m2 Toz tutmayan özelliği sayesinde temizlenmeye ihtiyaç duymaz. Eğer leke oluşumu varsa nemli ve pamuklu bir bez yardımıyla kolayca temizlenir.
 
gergi tavan görselleri Hem yeni hem de yenileme projelerinde kullanılabilir.
 
gergi tavan hakkında bilgi Montajı çok kısa sürede tamamlanabilir.
 
gergi tavan hakkında bilgi Tadilat ve tamirat gerektiren durumlarda basitçe sökülür ve yerine geri takılabilir.
 
gergi tavan kaplama Isı ve ses yalıtımına katkı sağlar.
 
gergi tavan örnekleri Ağır tavan kaplamaların yerine kullanılması deprem yüklerini azaltmak açısından yararlıdır.
 
GERGİ TAVAN NASIL YAPILIR
 
Gergi tavanın montajında, özel olarak üretilmiş profiller kullanılmaktadır. İlk aşamada bu profiller duvarlara monte edilirler. Daha sonra esnek kaplama malzemesi ısıtılarak genleştirilir ve profillere takılır. Soğumaya bırakılan kaplama malzemesi eski yapısına geri döndüğünde ise gerilmiş ve istenilen şekli almış olarak yerine yerleştirilmiş olur.
 
GERGİ TAVAN FİYATLARI
 
Gergi tavan fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir.
 
 
 
Etiketler : gergi tavan nedir, gergi tavan yapımı, gergi tavan fiyatları, gergi tavan modelleri
 
ŞÖMİNE
 
Şömineler, iç mekanda ısı kaynağı ve görsel açıdan ilgi çekici elemanlar olarak kullanılan, bu amaçlarla ateş yakmak için yer sağlayan ve baca bağlantısı bulunan kutu şeklindeki açıklıklardır.
 
ŞÖMİNE NASIL YAPILIR
 
Şömine yapımı ve tasarımı sürecinde aşağıdaki konular dikkate alınmalıdır.
 
şömine çeşitleri nelerdir Yakıtın iyi bir şekilde yanmasını sağlamak
balkon şömine yapımı Dumanı ve yanmanın ortaya çıkardığı diğer yan ürünleri düzgün bir şekilde dışarı atmak
salon tipi şömine Mümkün olan en yüksek miktarda ısıyı uygun bir şekilde mekana yaymak
şömine barbekü modelleri Çevrede bulunan yanıcı yapı malzemelerinden güvenli bir uzaklık sağlamak.
 
Şömine ve bacanın ölçüleri ve oranları belirlenirken ve şömine elemanları düzenlenirken doğa kanunlarından, binanın gereksinimlerinden ve mekanik yönetmeliklerin getirdiği koşullardan hareket etmek gerekir.
 
TİPİK ŞÖMİNE ÖLÇÜLERİ (mm)
 
Genişlik (A)Yükseklik (B)Derinlik (C)(D)(E)(F)(G)Baca Boyutu
60610405280355455815205x305
70610405380355455915205x305
8157354054853555601015305x305
9157354055603555601120305x305
10658154057354056101270405x405
12208154058404056101420405x405
13709405109404057351725405x405
1525101556010654557601830405x510
1830101556013704557602135510x510
 
Önü ve bir yanı açık
70610405Birden fazla yöne açılan şömineler mekandaki hava akımlarına karşı hassastırlar; bu nedenle şömine açıklıkları dışa açılan kapıların karşısına yerleştirilmemelidir.305x305
815710455305x405
915860510305x405
1220815559405x405
 
Ön ve arkası açık
70610405 305x305
815710405 305x405
915860430 305x405
1220815485 405x405
 
 
ŞÖMİNE YAPIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 
Her şömine ateşi kendi bacasına bağlanmalıdır. Bacaların enine kesitleriyle ve şömine büyüklüğü birbiriyle uygunluk içerisinde olmalıdır. Şömine ve baca direkt olarak yan yana kurulmalıdır.
 
Hava girişi ağzı, dışarıdan, amaca uygun olarak şömine tabanına yapılacak hava girişiyle yandan ya da kenardan düzenlenmelidir.
 
12 m2 temel yüzeyinin altında alana sahip odalarda kurulmaması gereken açık şöminelerin kurulmasında, açık bacalara, sızdırabilen pencere ve kapılardan dışarıdan gelecek yanma havasının ulaşmasına dikkat edilmelidir.
 
Açık şömineler A1 sınıfı emniyetli ve yanıcı olmayan yapı malzemelerinden tercih edilmeli, tabanlar, duvarlar kireçleme yeri ve duvar toplayıcısı ateş tuğlası ya da ateş levhalardan oluşmalı ve duvar tuğlaları ya da taşlarının baca yapımında kullanılmaya uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca ateşe dayanıklı beton ya da gri pik döküm de kullanılabilir, dubar toplayıcısı 4 mm’lik çelik levhadan, pirinç ya da bakır levhadan yapılmış olabilir.
 
ŞÖMİNE FİYATLARI
 
Şömine fiyatları, şömine modelleri ve yapılacak uygulamada kullanılacak malzemenin özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Şömine fiyatları 300 - 3.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 
 
 
 
 
Etiketler : şömine, şömine fiyatları, şömine yapımı, şömine modelleri, şömine dekorasyon
 
Doğal Taş ile Dekorasyon Uygulaması
DOĞAL TAŞ NEDİR
 
Doğal taşlar, en eski inşaat malzemelerindendir. Yapılan arkeolojik kazılarda serpantımt, diyabaz, gabro, granit, kireçtaşı ve bazalttın inşaat ve dekorasyon ürünlerinde kullanıldığı tespit edilmiştir. Günümüzde de yapılarımızda aynı amaç için kullanımı devam etmektedir. Doğal taş kaplama binaların iç ve dış mekanlarında, duvar kaplama, zemin döşeme, merdiven basamağı, banyo ve mutfak uygulamalarında kullanılmaktadır. Doğal taşlar, insan sağlığına zarar vermemeleri ve estetik görünümleri nedeniyle kullanıcıların vazgeçemediği ürünlerdir.
 
Son yıllarda doğal taş sektörü nakliye imkanlarının ve endüstrinin gelişmesi sonucu doğal taş yataklarının verimli olarak işletilmesi ile gelişmiştir.
 
PATLATMA DOĞAL TAŞ
 
Fileli ve filesiz olarak genellikle 30x30 cm ebatlarda üretilen, birbirine geçmeli (kilit taşı), dekoratif duvar kaplamalarıdır.
 
PATLATMA DOĞAL TAŞ NASIL YAPILIR
 
doğal taş ev dekorasyonu Yüzey Hazırlığı : Uygulama yapılacak duvarın düzgün olmalıdır. Eğer duvar yüzeyi boyalı ise boyanın bir miktar kazınması patlatma taşın duvar yüzeyine daha iyi tutunmasını sağlar. Uygulama yapılacak duvar güneş gören bir konumda ise bir daha iyi priz alması için miktar ıslatılmalıdır.
 
doğal taş firmaları Yapıştırıcı : Doğal taş yapıştırma için mermer silikonu veya toz yapıştırıcı kullanılabilmektedir. Hazırlanan toz yapıştırışının kıvamı çok sulu olmamalı ve açık renk taşlar için beyaz renkli toz yapıştırıcı kullanılmalıdır.
 
doğal taş isimleri Uygulama : Hazırlanan yapıştırma harcı taraklı mala yardımı ile duvara sürülür, aynı şekilde doğaltaş plakalarının arkasına da yapıştırıcı sürülür ve duvara yapıştırılır. İkinci doğal taş plakası ilkinin yanına getirilerek kilitli yerleri birbirine geçirilir ve arada boşluk kalmayacak biçimde uygulanır.
 
YAPILARDA KULLANILAN DOĞAL TAŞ ÇEŞİTLERİ
 
doğal taş modelleri Kalker : Bol bulunan doğal taş çeşitlerindendir, moloz ve kaplama taşı olarak da kullanılmaktadır. Ağırlığı 2.700 kg/m3 dür. Yumuşak ve kolay işlenebilen bir doğal taş çeşitidir.
doğal taş nasıl döşenir Traverten : İyi cila tuttuğu için kaplama işlerinde kullanılması uygundur. Sert, sarı renkli kalker grubu metamorfik bir taştır.
doğal taş patlatma Mermer : Sert, dayanıklı, iyi cila tutan, kolay işlenen metamorfik bir taştır.
doğal taş renkleri Konglomera : Büyük taş parçalarının doğal bir bağlayıcı ile birleşiminden oluşmuş bir taştır.
doğal taş uygulama fiyatları Gre : Kum tanelerinin tabii bir bağlayıcı ile birleşiminden oluşan taşlardır.
doğal taş kaplama fiyatı Granit : Çok sert, kolay işlenmeyen ve harca iyi yapışmayan bir taş cinsidir. Bordür ve yol kaplama taşı olarak kullanılır.
doğal taş kaplama firmaları Porfır : Az bulunan ama binalar için en iyi doğal taş çeşitlerindendir.
doğal taş kaplama en ucuz Bazalt-Trakit : Sert ve yontulması zor taşlardır. Temel inşaatlarında iyi sonuçlar verir.
doğal taş görünümlü duvar kaplama fiyatları Volkan Tüfleri : Kolay yontulabilen, hafif ve gözenekli taşlardır.Moloz taşı olarak kullanılabilir.
doğal taş kaplama iç mekan Andezit : Porfır cinsi iyi bir taştır. Kolay işlenir, estetik görünüşlüdür. Kesme taş haline gelebilir, çık kullanılır.
 
 
 
DOĞAL TAŞ FİYATLARI
 
Doğal taş fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Doğaltaş metrekare fiyatları 55 - 150 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 
 
 
Etiketler : doğal taş nedir, doğaltaş çeşitleri, kilit taşı, patlatma taş, doğal taş fiyatları, doğal taş kaplama
 
 
DUVAR KAĞIDI
 
Duvar kağıtları, bir döneme damgasını vurmuş, evleri her yıl boya badana uygulamasından kurtaran hem de istenilen desenleri oluşturması gibi özelliklerinden dolayı tercih edilen ve  iç cephe boya alternatifi olarak yaygın kullanılan bir duvar kaplamasıydı. Fakat renginin değişmemesi ve neme dayanıklı olmaması gibi dezavantajları nedeniyle kullanımından vazgeçilmişti. Son yıllarda konut sektöründeki teknolojik deşikliklerden duvar kağıtları da etkilenmiş, neme dayanıklılık, boyanabilirlik, dayanıklılık ve silinebilirlik özellikleri kazanması ile tekrar evlerimizde kullanılabilir hale getirilmiştir.
 
DUVAR KAĞIDI MODELLERİ
 
 Boyanabilir Duvar Kâğıdı : Vinyl esaslı olan bu malzeme beyaz renkte üretilir ve plastik veya su bazlı saten boya ile istenen renge boyanabilir.
 
Avantajları : Duvar yüzeyinden kaynaklanan hataları göstermez, nem ve küf oluşumunu engeller, kolay temizlenebilir, alev almaz, darbelere dayanıklıdır, bakteri ve mikrop barındırmaz.
 
 Kağıt Esaslı : Renk ve desen baskısı tek kağıt üzerine yapılarak üretilir. Uygulama kolaylığı olsa da güneş ışınlarına ve darbelere karşı dayanıklı olmaması nedeniyle kullanımı azalmıştır.
 
 Vinyl : Dayanıklı, su geçirmez ve kolay temizlenebildiği için en çok tercih edilen duvar kağıdıdır. Kaliteli kağıt ve kumaşların üzerine basılan desenler PVC ile kaplanır. Hot emboss tekniği kullanılarak kabartma dokusu verilir.
 
 Cam Tekstili Duvar Kaplamaları : Kireç, kum ve topraktan elde edilen cam iplikleri tıpkı kumaş gibi çeşitli desenlerde dokunarak şekillendirilir. Kaplama işlemi tamamlandıktan sonra renklendirme uygulaması boya ile yapılır.
 
 Emboss (Kabartma) : Desen ve renk uygulaması yapılan üst kâğıdın özel bir yapıştırıcı ile alt kâğıda birleştirilmesi ve kullanılacak desenini yapısına uygun  silindir ile kabartma efekti verilen duvar kağıdı çeşididir.
 
 Tekstil Duvar Kaplamaları: Akustik özelliği fazla olan, doğal lifler  (ipek,pamuk,keten) ve sentetik liflerden ( polyester,akrilik,viskoz,poliamid) üretilen duvar kağıdıdır.
 
 Tekstil Tabanlı Vinyl Duvar Kaplamaları : Diğer duvar kağıtlarının aksine  tabanı tekstil malzemesi olan otel, mağaza, restaurant vb. mekanlar için üretilen duvar kağıdıdır. İlk yatırım maliyeti yüksek olmasına karşın kullanım ömrü çok uzundur.
 
 Doğal Duvar Kaplamaları : Kağıt taban üzerine doğal liflerin örgü, pres, serme teknikleri ile yapıştırılması ile elde edilen duvar kağıtlarıdır. Malzemenin doğal olması deniyle kullanımı ve temizli için özen gösterilmelidir. Yine malzemenin doğası gereği renk ve kalınlık farkları olabilmektedir.
 
DUVAR KAĞIDI NASIL YAPILIR
 
 Yüzey Temizleme ve Düzeltme : Uygulama yapılacak yüzeyin kuru, düzgün ve temiz olması gerekmektedir. Yüzeyde kabarma olan yerler kazınmalı, çatlak ve delikleri alçı ile doldurulmalıdır. Yüzeyde yağı boya olması durumunda matlaşana kadar zımparalanmalıdır. Eğer duvarda eski duvar kağıdı var ise sıcak su ile iyice sulandırılmış yapıştırma tutkalı sürülerek yumuşatılmalı ve kağıtlar bu şekilde bir süre bekletildikten sonra sökülmelidir. Mekanda yapılacak boya uygulamaları duvar kağıdı uygulamasından önce yapılmalıdır, duvarlarda bulunan priz ve elektrik düğmeleri sökülmelidir.
 
 Uygulama Öncesi Hazırlık : Uygulama yapılacak mekanın pencere, kapı ve ısıtıcılar kapatılarak kuruma ve yapıştırma süresi boyunca doğal bir ortam sağlanmalıdır. Zemin döşemeleri naylon yardımıyla koruma altına alınmalıdır. Daha kolay bir yapışma için yüzey bir gün önceden boya kıvamında sulandırılmış kağıt yapıştırıcısı ya da tutkal ile astarlanmalıdır.
 
 Duvar Kağıdı Hazırlanması : Kullanılacak duvar kağıdı miktarı belirlendikten sonra kağıtlar desen devamlılığına göre ölçülen duvar yüksekliğinden 10 cm daha uzun kesilir. Yapıştırma Tutkalının Hazırlanması : Tutkal hazırlanırken üreticinin kullanım talimatları dikkate alınmalıdır. Bir koya içerisine boşaltılan tutkalın üzerine azar azar su eklenerek boza kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Tutkal içerisindeki tortu ve topaklar bir süzgeç yardımı ile ayrılmalıdır.
 
 Duvar Kağıdının Yapıştırılması : Daha önce hazırlanan duvar kağıtlarına fırça ile eşit miktarda boşluk kalmayacak şekilde özel üretilmiş yapıştırma tutkalı sürülür. Boy kağıtları yapıştırıcı sürülen kısımları birbirine değecek şekilde katlanarak 10-15 dakika yumuşamaya bırakılır. İlk boy kağıdı ışık gelen yüzeyden başlanarak duvara yapıştırılır. Yapıştırılan kağıt düzgün bir bez, fırça ya da sünger ile dışa doğru bastırılarak düzeltilir. Tüm boy kağıtları bu şekilde kaplandıktan sonra birbirine komşu olan boylar bir rulo yardımı ile düzgünleştirilerek uygulama sonlandırılır.
 
DUVAR KAĞIDI FİYATLARI
 
Duvar kağıdı fiyatları kullanılacak duvar kağıdı çeşitlerine ve uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Duvar kağı metrekare fiyatları 15 - 75 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 
 
 duvar kağıdı, duvar kağıdı modelleri, duvar kağıdı nasıl yapılır, duvar kağıdı fiyat
 
Yatak Odası Dekorasyonu
YATAK ODASI DEKORASYONU
 
Özel konutlar için gömme dolaplar, kiralık konutlar için ise portatif mobilyalar daha çok tercih edilmektedir. Küçük odalarda, odanın en ayrıntılı yerine kadar kullanılması gerekir.
 
Bunun için yağlı boyalı veya yıkanabilir duvar kağıtlı, sürgülü kapılı ve döşeme ile aynı seviyede, masif kapalı hücreler gereklidir. Yatak odaları arasında tüm duvarın dolap ile kaplanması en uygunudur. Dış duvarlardaki gardroplarda ısı yalıtımına ve havalandırmaya dikkat edilmelidir. Giyinme odası kullanılması durumunda giyinme odalarının da havalandırılması gerekmektedir.
 
İnsanın nasıl rahat uyuyabileceği yatağa bağlıdır. En çok kullanılan yatak ebatları/ölçüleri 90x190, 100x190, 100x200, 160x200 dür. Bireysel yatak uzunlukları, kişinin boyuna 25 cm ilave edilerek hesaplanır. Yatak civarında en az 60 cm, en uygunu 75 cm’lik yer bırakılması planlanmalıdır. Yatağın duvar ve odada duruş pozisyonları, uyuyan kişinin kendini güvenli ve rahat hissetmesi açısından önemlidir. Kendine güveni fazla olan kişiler bir odada serbest şekilde uyurken, çekingen ve kendine güveni az olan insanlar duvara yanaşık olarak uyurlar. Duvar askıları, yatak şekli, yatak pozisyon yönünden başlamak üzere (baş tarafı mümkün olduğunca kuzey yönünde), ışık poziyonuna (pencereden) ve kapı yönüne bakar olması (kapıya bakar şekilde), kişiyi duygusal yönden önemli ölçüde etkiler.
 
Yatak Odası Nasıl Dizay Edilir
 
Yatağa paralel duran dolabın olması çok önemlidir. Çünkü dolap kapılarının açık olması durumunda yeterli hareket alanının kalması gerekir. Çift kişilik yatağın sağında ve solunda komidin için yer olmalıdır. Üzerine kıskaçlı lambaların okuma lambası olarak takılabileceği etajerler avantaj sağlar. Her bir kişi için 1 m dolap yeri yeterlidir. Yer yetmezse şayet, antrede dolap için yer bulunması gerekir. Genel  ışıklandırmanın yanında okuma ışığı da bulunmalıdır. Yatak odası dekorasyonlardan en az  1 adet boy aynasının olması gerekir, ayna için en uygun çözüm yüzeyi aynalı dolaplardır.
 
 
 
yatak odası dekorasyonu
 
KARTONPİYER
KARTONPİYER
 
Alçı kartonpiyer ekonomik, kolay uygulanabilen, yapılarda gizlenmek istenilen bölümleri estetik güzellik katarak gizleyen, dekorasyon amacı ile tavan ve duvarlarda kullanılan katıklı alçı ve sertleştirilmiş mukavvadan yapılan ve yaygın kullanılan bir yapı malzemesidir.
 
İMAL EDİLDİĞİ MALZEMEYE GÖRE KARTONPİYER ÇEŞİTLERİ
 
 Alçı Dekorasyon Kartonpiyer : Alçı harcının daha önce hazırlanmış kalıplara, kolay kırılmasını engellemek amacıyla iki kat ve aralarına keten lifleri karıştırılarak dökülmesi ile elde edilir.
 
 Polistren Kartonpiyer : Alçı kartonpiyer uygulanamayacak ıslak hacimlere (banyo, wc vb.) sudan etkilenmeyen, stropiyer ve poliüretan kartonpiyerler kullanılmaktadır. Montajı kolay ve ekonomik bir malzemedir.
 
KULLANILDIĞI YERE GÖRE KARTONPİYER MODELLERİ
 
 Kartonpiyer Çıtalar : Yapıların tavan ve duvar kenarlarına 30–35 cm içeriden yapıştırılarak uygulanır Dekoratiftir bir üründür.
 
 Köşe Profilleri: Yapıların tavan ve duvar birleşim kısımlarında kullanılan dekoratif bir yapı malzemesidir.
 
 Gizli Işık Profilleri : İç mekanı aydınlatmak için kullanılan aydınlatma sistemlerini gizlemek için tonozların alt kısmına uygulana dekoratif bir yapı elemanıdır.
 
 Kemerler : Üstten yarım çember biçiminde iki sütun ya da ayağı birbirine baplayarak dekoratif bir görünüm elde edilmesini sağlayan alçı uygulamasıdır.
 
 Sütunlar : Dairesel veya düz olarak kemerlerin üzerinde kullanılan dekoratif bir kartonpiyer modelidir.
 
 Kemer Kilit Taşı : Dekoratif bir görünüm amacıyla kemerin orta kısmına konulur.
 
 Kartonpiyer Payanda : Kemerlerin köşe kısımlarına veya kolon kiriş birleşim yerlerine yapılan dekoratif yapı malzemesidir.
 
 Perdelikler: Perde kornişlerini gizlemek için duvardan 17– 20 cm mesafede yapılan dekoratif yapı malzemesidir.
 
 Tavan Göbekleri : Tavandaki lamba yerine, içerisinden elektrik kablolarının geçebileceği bir delik bırakmak suretiyle uygulana dairesel ya da çokgen kesitli alçı dekorasyon malzemesidir.
 
 Kartonpiyer Niş : Süs eşyalarının sergilenmesi için duvarlarda uygulanan dekoratif girintilerdir.
 
 Kartonpiyer Aplikler : Nişlerin kenarlarına ya da duvarlara monte edilen, ışıkları gizlemek için veya içerisine kuru çiçek, süs bitkileri koymak için yapılan dekoratif yapı malzemesidir.
 
 Tonozlar: Gizli ışık elemanları ile birlikte tavan ve duvar birleşim yerlerine yapılan dekoratif yapı malzemesidir.
 
 Kartonpiyer Spotlar : Spot ışık ile aydınlatılmak istenen mekanlarda, spor lambalarının yerleştirileceği dekoratif çıtalardır.
 
 Kubbeler : Daha çok asma tavanlarla birlikte kullanılan dekoratif yapı malzemeleridir.
 
 Aynalıklar : Duvarlara estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılırlar. Montajından sonra iç kısımlarına cam ayna monte edilerek kullanılırlar.
 
 Kartonpiyer Sehpalar : Üzerine cam konularak sehpa olarak kullanılabilen estetik bir üründür.
 
KARTONPİYER MONTAJI NASIL YAPILIR
 
 Uygulama yapılacak yüzeyin kuru olması durumunda kartonpiyerlerin arka kısımları ıslatılmalıdır.
 
 Daha önceden hazırlanan yapıştırma harı kartonpiyere spatula ile sürülür.
 
 Harç sürülen kartonpiyer uygulandığı yüzeye tamamen yapışıncaya kadar bastırılır.
 
 Kartonpiyer ek yerleri yapıştırma harcı ile doldurulur ve fazlalıklar kuruduktan sonra kazınır.
 
KARTONPİYER FİYATLARI
 
Kartonpiyer fiyatları yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Kartonpiyer işçilik fiyatları 6 - 12 TL, malzeme fiyatları da 5 - 25 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 
 
 
kartonpiyer, kartonpiyer modelleri, kartonpiyer fiyatları, kartonpiyer desenleri
 
 
Ayhan elektrik  AYDINLATMA
 
Bir ışık kaynağı tarafından yayılan ve göz ile değerlendirilebilir ışınlar, ışın akımı olarak adlandırılır. Her bir mekanda belirlenmiş bir yönde bir yüzeye çarpan ışık akımı ışık kuvveti l dir. Bir ışığın ışık kuvvetinin tüm yönlere yayılması, kesif dağılmayı gösterir, bu, genel olarak kesif dağılış eğimini gösterir (LVK). Kesif dağılış eğrisi, bir ışığın yayılmasını, dar, orta veya geniş yansıma ya da simetrik veya asimetrik olarak tanımlanır. Her bir yüzey birimine düşen ışık akımı aydınlatma şiddeti E dir.
 
Tipik Değerler :
 
 Global aydınlatma (açık hava) : max. 100.000 lüks
 Global aydınlatma (kapalı hava) : max. 20.000 lüks 
 Optimal görme :  2.000 lüks
 İş yerinde asgari : 200 lüks
 Oryantasyon aydınlatma : 10 lüks
 Yol aydınlatması : 10 lüks
 Ay ışığı aydınlatması : 0,2 lüks
 
Işık şiddeti olan L, algılanan aydınlığın aydınlığın ölçüdür. Lambaların ışık şiddeti oldukça yüksektir ve gözü kamaştırır. Bundan dolayı, alanların iç ışıklandırmasının endirekt olması tercih edilmektedir. Alan üst yüzeylerinin ışık şiddeti, ışık kuvveti E ve yayılma derecesinden bulunur. ( L=E.p/π) Lambalar elektrik kuvvetlerini  (W) ışık kuvvetine (lm) dönüştürür. Etki derecesi için ölçü ışık yeterliliğidir. (lm/W)
 
LAMBALAR
 
İç aydınlatmada, akkor lambası veya deşarj lambası kullanılır. Akkor lambalarının tipik özelliği : Işık rengi olan beyaz, renkleri çok  güzel yansıtır, parıldamadan yanar. Lambaların yüksek ışık şiddeti; özellikle halojen-akkor lambaların parlak ışık etkisi vardır. Küçük lamba ölçümleri; küçük aydınlatma şekilleri oluşur ve özellikle yansımalarda çok iyi odaklanma özelliğine sahiptir.
 
Diğer özellikler : Az miktar gazışıl verimi (lm/W) mevcuttur, lambaların ömrü 1000 ila 3000 saat arasındadır. Deşarj lambalarının tipik özellikleri : Genelde ön bağlantı cihazlı ve gerektiğinde kontak şalterli çalıştırılır. Gazışıl verimi yüksektir ve ömrü 5000 ve 15000 saat arasında olup, uzun süre dayanıklıdır. Işıl rengi her bir lamba tipine göre, sıcak beyaz, nört beyaz veya gün ışığı beyazıdır. Renk yansıtması orta veya çok iyi durumda olduğundan parlamaz ve sadece elektronik ön bağlantı cihazı ile çalışır.
 
İÇ MEKAN AYDINLATMA ÇEŞİTLERİ
 
 Doğrudan Simetrik Aydınlatma : Bu aydınlatma tarzı, genelde, çalışma odaları, toplantı yerleri ve insan trafiğinin fazla olduğu mekanların ışıklandırılmasında tercih edilir. Öngörülen aydınlatma seviyesine ulaşmak için en az bir elektrik enerjisine gerek duyulur. İş ve toplantı yerlerini ışıklandırmanın diyafram açısı 30 dur, bu açının görme konforun yükselmesi gerektiği durumlarda 40 veya daha fazla olması gerekir. Aydınlatma tasarımında, yayma açısı 70 ve 90 arasında olmalıdır.
 
 Downlight-Duvar Reflektörü, Kafesli Işıklandırmalı Duvar Reflektörü : Duvar kısmında tüm duvarı kaplayarak ışıklandırma amaçlı kullanılır. Odaya doğru etkisi doğrudan ışıklandırma gibidir.
 
 Kontak Raylı Duvar Lambası : Hacimsel oranlı düzenli duvar lambasıdır. Işıklar arası istenilen mesafe ışık gücünü 500 lüks’e kadar ulaştırır. Akkor lambalar ve halojen akkor lambaları ile kullanılabilir.
 
 Gömme Olarak Tepe Lambası : Hacimsel oranı yeterli olmayan duvar aydınlatması için kullanılır. Halojen akkor lambası ve floresan lambası takılabilir.
 
 Downlight-Yönlendirilmiş Yansıtıcı Lamba : Tavanın düzenli ışıklandırılmasında farklı aydınlatma tarzları mümkündür. Dar olarak bağlanan reflektör 40 dereceye kadar döndürülüp 360 derece çevrilebilir. Halojen akkor lamba ve özellikle düşük voltlu halojen lamba kullanılır.
 
 Dolaylı Aydınlatma : Az miktarda ışıklandırma sayesinde bile aydınlık görünümü verir ve yansımayla göz kamaştırmaması ışık konsepsiyonunu belirler. Oda yüksekliğinin yeterli olması önkoşuldur. Işıklandırmanın tavan mimarisine uyumlu olması gerekir. İş yerleri aydınlatmasında, satıh parlaklığının 400 cd/m2 olmasına özen gösterilmelidir. Doğrudan aydınlatmaya nazaran üç misli daha fazla enerji tüketir.
 
 Doğrudan-Dolaylı Aydınlatma : Odanın aydınlık görünümü ve kabul edilebilir enerji tüketimi yeterli oda yüksekliğinde doğrudan ve dolaylı aydınlatma tercih edilir. Öncelikle, halojen akkor lambaya veya akkor lamba ile kombine edilmiş floresan lamba kullanılabilir.
 
 Tavan Lambası, Zemin Lambası : Tavan yüzeyinin veya taban kısmının aydınlatılmasında kullanılır. Halojen akkor lambası veya floresan lambası ve yüksek basınç boşalmalı lamba önerilir.
 
 Duvar Lambası : Öncelikle, duvar kısmının dekoratif aydınlatılması için, ışık etkili, örneğin renk filtreli ve prizmalı olarak da kullanılabilir. Sınırlı bir şekilde taban ve tavan aydınlatması olarak da kullanılabilir.
 
 Kontak Raylı Duvar Lambası : hacimsel oran olmaksızın özellikle sergilerde ve müze bölümlerinde kullanılır. Dikey aydınlatma seviyesi olarak 50 lüks, 150 lüks ve 300 lüks sergilerdeki tipik gereksinimleri uygulamak içindir; akkor lambalar ve floresan lambaları tercih edilir.
 
 Kontak Raylı Reflektör : Tercih edilen ışık yayılma açısı 10 derecedir. Işık konisinin değişimi yayıcılardaki merceklerle oluşur. UV vey IR koruyucu filtreleri ve renkli filtreler ile görüş sahasının değişimi oluşur. Dilimli ızgaralar veya lamba siperlikleri ile parıltı giderilir.
IŞIK KAYNAĞI GEOMETRİSİ
 
Işıkların kendi aralarında ve duvara olan mesafeleri oda yüksekliği ile orantılıdır. Objelere ve duvar kısımlarına tercih edilen ışık düşmesi 30 (optimal) – 40 derece arasında olmalıdır. Tepe ışıklarında ışık kesme açısı 30  (geniş çaplı yayılan ışık, yeterli kamaştırma sınırı) ve 50 (derinlemesine süzülen ışık, yüksek kamaştırma sınırı) dilimli ızgaralı ışıklarda 30 ve 40 derece arasında olmalıdır.
 
20 lüksYüz çizgisinin tanınabilmesi için gereklidir. Bundan dolayı çalışma alanlarının haricinde kalan iç alanlarda en az değer olarak 20 lüks yatay aydınlatma kuvveti olmalıdır.
200 lüksİş yerlerinde E<200 lüks aydınlatma kuvvetinde karanlık etkisi görülür. Bundan dolayı çalışma yerlerinde en az aydınlatma kuvveti 200 lüks olmalıdır.
2000 lüksİş yeri için en iyi aydınlatma kuvveti olarak kabul edilir.
 
 
Önerilen Aydınlatma KuvvetiKısım, İş
203050Yollar ve açık alanlarda çalışma yerleri
50100150Kısa süre kalınacak odalara olan oryantasyon
100150200Sürekli kullanılmayan iş yerleri
200300500Az zorluklu görme faaliyetleri
300500750Ortalama görme faaliyetleri
5007501000Yüksek talepli görme faaliyetleri. Örn: büro
75010001500Güç işler için görme faaliyeti. Örn. İnce montaj
100015002000Çok zor görme faaliyetleri. Örn. Kontrol işleri
2000 üstündeZor ve özel faaliyetler için ek aydınlatma
 
AYDINLATMA SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ
 
Ekonomik yönden en iyi aydınlatma çözümü, işlevsel ve ergonomik gereksinimlere cevap vermesidir. Bu nicelik özelliklerinin yanı sıra, aydınlatmanın nitelik bakımından da mimari kriterlere uyum sağlaması gerekir.
 
AYDINLATMANIN NİCELİK ÖZELLİKLERİ
 
 Aydınlatma Seviyesi : 300 lüks ve 750 lüks arasındaki ortalama değer çalışma alanında tercih edilir. Yüksek randımanlı aydınlatma seviyesi aynı genel aydınlatma da ek iş yeri aydınlatması ile sağlanır.
 
Işık Yönü : Işık çalışma yerine yandan yansır, ön koşul kanat şeklindeki LVK’dir.
 
 Parıltı Sınırlaması : Parıltı sınırlaması doğrudan parıltı, refleks, etraftaki ayna yansıması kısımlarını kapsar. Doğrudan parıltının sınırlaması, ışık kullanımı ile diyafram açısı 30 derecedir. Refleks parıltının sınırlaması, iş yerinde yandan düşen ışığın çalışma alanı civarının matlaşmış üst yüzeyleriyle birleşmesi ile oluşur. Ekrandaki ayna yansımasının sınırlanması uygun ekran pozisyonu ile meydana gelir. Buna rağmen ekrandan yansıyabilen ışık parlaklık oranı 200 cd/m2 olmalıdır.
 
 Parlaklığın Dağılımı : Işık parlaklığının armonik dağılımı odadaki tüm refleksiyon derecelerinin dikkatli bir uyum sağlaması sonucu gerçekleşir. Dolaylı aydınlatmanın parlaklık yoğunluğu 400 cd/m2 yi aşmamalıdır.
 
 Işık Rengi ve Rengin Yansıması : Renkli ışık lambalarının seçimi ile belirlenir. Bunlar üç gruba ayrılır : Sıcak beyaz ışık ( 3300 K’nın altında renk ısısı), nötr beyaz ışık (3300-5000 K) ve gün ışığı beyazı (5000 K üstü). Bürolar için genellikle ışık rengi olarak, sıcak beyaz veya nötr beyaz tercih edilir. Işığın spektral bileşimine bağlı olan rengin yansımasında, genelde 1. Basamakta (çok iyi renk yansıtması) olmasına önem verilmelidir.
 
Uygulamada, genellikle, ortalama aydınlatma kuvvetinin (En) lambanın istenilen elektrik bağlama kapasitesi için veya istenilen aydınlatma seviyesi için ortalama tahmini hesaplanır. Farklı ışık tipleri ile hesaplanmasının gerektiği durumlarda, odalar için, tek tek ışık tipleri hesaplanarak toplanması gerekir.
 
Spesifik bağlama kapasitesi yardımı ile yapılan aydınlatma hesabı, büro alanları için de kullanılabilir. 24 m2 yüzeyi bulunan iki akslı oda, örneğin 4 ışıkla donatılır. 2x36 W’lık donatmada, bağlama değeri, seri kapasiteli cihaz 90 W ile beraber, aydınlatma kuvveti takriben 375 lüks verir. Büroların aydınlatmasında, konvensiyonel ayna kafes ızgaralı ışıkların haricinde, kareli ızgara dilimli kompakt floresan lambası veya ışık strüktürleri monte edilir. Işık strüktürleri projektörlerin akım rayı ile kullanılmasını sağlar.
 
BİNALARIN IŞIKLANDIRILMASI
 
Binaların ışıklandırılmasında, lambaların aydınlatma akımı belirli bir formüle göre hesaplanır. Parlaklık yoğunluğu 3 cd/m2 (açıktaki objeler) ve 16 cd/m2 (çok aydınlık çevredeki objeler) arasındadır.
 
 
 
aydınlatma sistemi, aydınlatma çeşitleri
 
Yemek Odası Dekorasyonu
Her evde yemek odası için ayrı bir oda oluşturma imkanı bulunmayabilir. Bu durumda pek çok kişinin tercihi geniş salonları ikiye bölerek bir kısmını da yemek odası gibi dekore etmek olacaktır. Bunu sağlayabilmek için salonun yeterince büyük olması gerekir. Aksi takdirde küçük salonlar için sadece yemek masası kullanımı daha doğru olacaktır. Salonda yemek odası takımı kullanmak için 7 öneri sayesinde salonla birleşik bir yemek odasına sahip olmanız daha kolay bir hale gelecektir.
 
Salonda yemek odası takımı kullanmak istiyorsanız mümkün mertebe salon takımınızla uyumlu olan modellerden yana kullanmanız daha doğru olacaktır. Özellikle mobilya markalarının aynı seriden üretmiş oldukları salon ve yemek odası takımı kullanmanız doğru bir seçim olacaktır.yemek-odasi-1
Seri halindeki takımların çok fazla yer kapladığını düşünüyorsanız mobilya seçimlerinizi yaparken aynı renkteki mobilyaları kullanmaya özen göstermeniz yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra özellikle tercihinizi ceviz ve krem renkli mobilyalardan yana kullanmanız faydanıza olacaktır. Bunlar daha açık renkli olmaları sebebi ile salonlarınızın eşya karmaşası içerisinde olmasını engelleyebilmeniz mümkündür.
Yemek odası takımlarınızı seçerken büyük ve kalın mobilyaları tercih etmeniz zararınıza olacaktır. Konsol ve vitrin seçiminiz daha minimalize modellerden yana kullanmanız faydanıza olacaktır. Bu modeller sayesinde gereksiz yere daha fazla yer kaybetme probleminden de kurtulmanız mümkün olacaktır.
Konsol seçimlerinizi yaparken ayna kullanmanız ya da duvara ayrıca ayna yerleştirmeniz faydanıza olacaktır. Bu sayede derinlik algısı yaratabilmeniz ve küçük salonlarınızın daha geniş bir görünüme sahip olmasını sağlayabilmeniz mümkün olacaktır.yemek-odasi-4
Her ne kadar daha açık renkli modelleri kullanmanız faydanıza olacak olsa da eğer biraz da renk katmak istiyorsanız salon takımınızla uyumlu olan renklerde minderleri bulunan sandalyeler kullanarak da bu alanı daha renkli bir hale getirebilirsiniz.
Yemek odası takımını özenle seçmeniz yeterli olmayacaktır. Salon takımınızı da buna uygun biçimde yapmanız gerekir. Bu yüzden özellikle maxi koltuk takımları yerine daha az yer kaplayan ve daha kullanışlı olan modern köşe koltukları kullanmanız size yer açıcından büyük bir avantaj sağlayacaktır.yemek-odasi-3
Salonla yemek odasını birbirinden ayırmak için eğer pencerelerinizin de durumu müsaitse koltuğunuzun arkasında yemek masanız ve konsol takımınız olacak şekilde bir düzenlemeye gitmeniz daha doğru bir seçim olacaktır. Bu sayede yemek odası için ayrı bir odanız bulunmasa da salonla yemek odanızı birbirinden ayırabilmeniz, bu alanları daha verimli bir şekilde kullanabilmeniz mümkün olacaktır.