Mutfak Tezgahı

MUTFAK TEZGAHI
 
Mutfak tezgahları çalışma üçgeninin ilk aşaması olan hazırlama faaliyetinin yapıldığı en önemli yerlerdir. Mutfak tasarımı yapılırken çalışma üçgeni denilen, buzdolabı, pişirme alanı ve eviye arasındaki mesafenin esas alınması gerekir. Bu mesafenin belirlenmesinde kullanıcı beklentileri ve mutfağın şekli çok önemlidir.
 
Tezgah üzerinde çok farklı çalışmalar (çözme,açma,doğrama,tartma vb.) yapılacağı için üzerinde detaylı düşünülerek tasarlanması gerekir.  Çalışma tezgahı suya yakın olmalı, tezgahın altında çatal,kaşık,bıçak vb. araçlar için çekmeceler, pişirme kapları için alt dolaplar ve tezgah üzerinde kol mesafesinde baharatlar, çay, kahve, elektrikli eşyalar gibi sık kullanılan malzemeler için üst dolaplar tavsiye edilmektedir.
 
MUTFAK TEZGAHI SEÇİMİ
 
Mutfak tezgah modelleri seçiminde öncelikle malzeme cinsi ve kalitesine karar verilmelidir. Kullanım kolaylığı sağlayan ve uzun yıllar boyunca  deforme olmayacak malzemeler seçilmelidir. Mermer mutfak tezgahları leke tutması nedeniyle eski popüleritesini kaybetmiş ve yerini yapısı nedeniyle dayanıklı bir doğal taş olan granite bırakmıştır. Granit mutfak tezgahı dışında akrilik dökme tezgahlar,çimstone mutfak tezgahı ve laminat tezghalar da kullanılmaya başlanmıştır.  Laminant malzemelerin fırın ya da ocak kenarlarında ısının etkisiyle zarar görme olasılığı bulunmaktadır. Mutfaklarda hijyen ön plana çıktığı için doğal taş kaplamalar özellikle de kolay temizlenebilen, kir ve leke tutmayan granit malzemelerin seçilmesi tavsiye edilmektedir. Mutfağın modeli ve rengi de mutfak tezgahı seçiminde önemli bir etkendir. 
 
MUTFAK TEZGAHI FİYATLARI
 
Mutfak tezgahı fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir.Orta bir büyüklükteki mutfağın tezgah masrafları 500 - 3.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Mutfak tezgahı fiyatı almak için size en yakın hizmet noktasından ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz.
 
 
 
 
 
Etiketler : mutfak tezgahı, granit mutfak tezgahı, mutfak tezgahı fiyatları, mutfak tezgahları